مقالات خودرو

8 نکته برای نگهداری از توربو شارژ خودرو ها

توربوشارژ یا پرخوران، سیستمی‌است که می‌تواند بدون افزایش حجم موتور، قدرت آن را بیش از 50 درصد افزایش دهد و مصرف سوخت را درحالت رانندگی معمولی کاهش دهد!

سیستم توربوشارژ به طور ساده متشکل از دو توربین پره ای کوچک است که با شفتی به هم متصل شده اند که یکی ازآنها در مسیر خروج دود و دیگری در مسیر ورود هوا به موتور قرار دارد و با خروج دود از اگزوز توربین دیگر هوای فشرده را مکیده و به داخل محفظه احتراق می‌دمد.

به گزارش عصر ایران با توجه به ورود خودروهایی با موتور توربو شارژ به بازار ایران در سالهای اخیر در این مطلب قصد داریم شما را با نکاتی آشنا کنیم که در صورت رعایت آن‌ها می‌توانید عمر موتور توربو خودرو خود را بالاتر ببرید و از آسیب‌های احتمالی خودرو خود را در امان نگه دارید.

موتور توربوشارژر

به گزارش همراه مکانیک این سیستم بدلیل مزایایی که داشت و با حجم موتور پایین قدرت بیشتری را ارائه می‌داد به سرعت در بین خودروسازان و خریداران مقبولیت یافت، به طوری که امروزه تعداد قابل توجهی از خودروها با موتور توربوشارژ تولید می‌شوند و روز به روز بر شمار خودروهای توربوشارژ افزوده می‌شود. این فراگیری تولید توربوشارژها موجب می‌شود هریک از خریداران خودرو به صورت اختیاری یا اجباری خودروی توربوشارژ خریداری کنند!

8 نکته برای نگهداری از توربو شارژ خودرو ها / با رعایت این موارد از مخارج تعمیر میلیونی موتور خودرو

توربوشارژ هم مانند تمامی‌تکنولوژی‌های جدید مزایا و معایبی دارد و به دلیل کارکرد با فشار، دما و دور بالا، حساس بوده و اصول نگهداری خاصی را نسبت به خودروهای تنفس طبیعی می‌طلبد تا معایب آن به کمترین میزان ممکن برسد.

استفاده از سوخت مناسب

شاید به گوشتان خورده باشد که در موتور توربوشارژ باید از بنزین سوپر استفاده کرد. در صورت استفاده از بنزین معمولی چه مشکلی پیش می‌آید؟

در موتور توربوشارژ، مرحله مکش و انفجار از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که دمای هوای ورودی به سیلندر به دلیل گذشتن از توربو بیشتر از موتورهای تنفس طبیعی است و در صورت استفاده از بنزین معمولی با اکتان پایین امکان ایجاد ضربه (ناک) بدلیل خودسوزی ترکیب هوا و سوخت قبل از جرقه زدن شمع وجود دارد. این انفجار معمولا قبل از به حداکثر رسیدن تراکم صورت گرفته و باعث می‌گردد ضربه شدیدی به پیستون‌ها و دیگر قطعات موتور وارد گردد.

8 نکته برای نگهداری از توربو شارژ خودرو ها / با رعایت این موارد از مخارج تعمیر میلیونی موتور خودرو

خودسوزی ترکیب هوا و سوخت به این دلیل است که بنزین با اکتان پایین در مقابل حرارت از مقاومت کمتری برخوردار است که موجب افزایش احتمال خودسوزی ترکیب هوا و بنزین می‌شود. به همین دلیل در ایران استفاده از بنزین سوپر که عدد اکتان بالاتری دارد برای موتور توربوشارژ مناسب است.

روغن مناسب

استفاده از روغن موتور مناسب و تعویض به موقع آن در افزایش عمر موتور توربوشارژ تاثیر چشمگیری دارد. توربوهای اولیه فقط با روغن موتور خنک می‌شدند ولی توربوهای امروزی علاوه بر روغن با سیال خنک کننده نیز خنک می‌شوند. روغن‌های سینتتیک بهترین گزینه هستند زیرا در دماهای بالا به خوبی از توربو محافظت می‌کنند.

با توجه به اینکه روغن کارکرده نمی‌تواند به درستی از توربو محافظت کند هیچ وقت روغن را دیرتر از موعد تعیین شده تعویض نکنید.

فیلتر هوا، روغن و سوخت

همیشه از فیلتر هوای مرغوب استفاده کنید و به موقع آن را تعویض کنید زیرا در غیر این صورت هوای فیلتر نشده به سمت پره‌های کمپرسور هدایت می‌شود و باعث آسیب رسیدن به آنها می‌شود. قبل از قرار دادن فیلتر نو حتما محفظه فیلتر را تمیز کنید تا ذرات ریزی که در این قسمت جمع شده است وارد مسیر ورودی هوا نشود.

8 نکته برای نگهداری از توربو شارژ خودرو ها / با رعایت این موارد از مخارج تعمیر میلیونی موتور خودرو

تعویض به موقع فیلتر روغن نیز از آلوده شدن روغن جلوگیری می‌کند و باعث افزایش عمر بلبرینگ‌های شفت توربو می‌شود. تعویض فیلتر سوخت را نیز فراموش نکنید زیرا گرفتگی آن باعث می‌شود نسبت سوخت و هوا از حالت تنظیم خارج شود.

بدلیل توربو بودن همیشه تحت فشار رانندگی نکنید!

در مواقعی که به شتابگیری سریع نیاز ندارید و در حال رانندگی عادی هستید کمترین فشار ممکن را به موتور وارد کنید. به عبارت دیگر با کمترین میزان فشار روی پدال گاز سرعت خود را حفظ کنید و بوست توربو را در پایین ترین حالت ممکن نگه دارید.

8 نکته برای نگهداری از توربو شارژ خودرو ها / با رعایت این موارد از مخارج تعمیر میلیونی موتور خودرو

گرم کردن موتور

به منظور روانکاری مناسب، بهتر است پس از روشن کردن موتور بلافاصله حرکت نکنید چرا که دمای موتور پایین است و بدلیل غلظت بیشتر روغن، از میزان روان کنندگی آن کاسته خواهد شد. اما اگر حدود 1 دقیقه پس از روشن کردن خودرو چند دقیقه با دنده پایین حرکت نمایید به موتور فرصت گرم شدن را داده و روغن با کیفیت بهتری به مکان توربو شارژ خواهد رسید.

هنگام رانندگی‌های طولانی

توجه داشته باشید وقتی که با سرعت زیاد در حال رانندگی هستید سیستم توربو شارژ با تمام توان خود کار می‌کند و به همین دلیل درجه حرارت در قطعات مکانیکی در نهایت خود قرار دارد. در نتیجه بهتر است پس از مسافت‌های طولانی اگر قصد توقف دارید، حدود 30 ثانیه خودرو را بصورت درجا روشن گذاشته تا درجه حرارت به حد نرمال برسد و سپس موتور را خاموش کنید.

نحوه خاموش کردن خودرو

بسیاری از رانندگان عادت دارند که پیش از خاموش کردن موتور چند گاز متوالی داده و سپس موتور را خاموش می‌کنند. اما باید بدانید که این عمل در خودروهای توربو بسیار مهلک است چرا که گاز دادن باعث در مدار قرار گرفتن توربو شارژ می‌گردد و قطعات دوار آن به چرخش درخواهند آمد اما به محض اینکه موتور را خاموش می‌کنید سیستم روانکاری از کارافتاده و روغن به محل توربو نخواهد رسید و موجب چرخش توربو بدون روغن خواهد شد.

8 نکته برای نگهداری از توربو شارژ خودرو ها / با رعایت این موارد از مخارج تعمیر میلیونی موتور خودرو

استفاده از دنده مناسب

در صورتی که خودروی شما مجهز به گیربکس دنده ای یا گیربکس اتوماتیک با قابلیت تعویض دستی دنده‌ها است، اگر هنگام سبقت گرفتن یا بالا رفتن از سربالایی از دنده سنگینتر استفاده کنید باعث می‌شود فشار بسیار کمتری به توربو وارد شود و کل سنگینی کار برروی توربوشارژ نباشد زیرا وقتی از دنده سنگینتر استفاده می‌کنید خودرو سریعتر شتاب می‌گیرد و مدت زمانی که توربو در حالت بوست کامل کار می‌کند کاهش می‌یابد.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *