درباره دنا

درباره خودروهای سری دنا بیشتر بدانید

 

درباره موتور ملی

موتور ملي پروژه اي مشترک بين مرکز تحقيقات موتور ايران خودرو (I.P.C.O) و مرکز تحقيقات موتور آلمان (F.E.V) مي باشد. اين موتور از پايه بر اساس سوخت گاز طبيعي طراحي شده و در عين حال قابليت کارکرد با بنزين را نيز دارا بوده و در ميان موتورهاي گازسوز دنيا در ليست ۳ موتور برتر و از نظر طراحي در ليست ۱۰ موتور برتر دنيا قرار دارد. مکانيزم به کار رفته در اين موتور به نحوي است که توانسته با وجود حجم موتور و مصرف سوخت کمتر به توان و گشتاور بالاتري حتي نسبت به موتورهاي بنزيني دست يابد. به واسطه طراحي بهينه موتور و نيز استفاده از جديد ترين نوع سامانه مديريت موتور موتور به صورت خودکار سوخت گاز را به عنوان سوخت اصلي انتخاب نموده و با آن روشن مي شود و با اتمام هرکدام از دو سوخت به صورت خودکار عمليات تعويض سوخت در آن انجام مي شود. موتور EF7 در محيط هاي بسيار سرد نيز قابليت روشن شدن با سوخت گاز را داشته و در هيچ شرايطي کارکرد موتور منوط به دسترسي به بنزين نيست. در ضمن بواسطه استفاده از تنظيم کننده هيدروليکي سوپاپ ها در هيچ زماني نيازي به تنظيم فيلر سوپاپ هاي موتور نيست. طراحي اجزاي اين موتور ۱۶ سوپاپ به نحوي صورت گرفته است که به واسطه محاسبات رايانه اي پيچيده سطح صدا و لرزش موتور به خصوص در دور آرام بسيار مطلوب و متناسب با موتورهاي روز دنيا بوده و از نظر سطح دستيابي به استاندارد آلايندگي نيز توانايي اخذ بالاترين استانداردهاي روز اروپا (Euro5) را دارا مي باشد. موتور ملي پروژه اي مشترک بين مرکز تحقيقات موتور ايران خودرو (I.P.C.O) و مرکز تحقيقات موتور آلمان (F.E.V) مي باشد. اين موتور در ميان موتورهاي گازسوز دنيا در ليست ۳ موتور برتر و از نظر طراحي در ليست ۱۰ موتور برتر دنيا قرار دارد. مکانيزم تنظيم زمان بندي متغير سوپاپ ها (C.V.V.T) در EF7 موتور EF7 نخستين موتور ايراني است که در آن از سيستم زمان بندي متغير سوپاپ ها استفاده شده است. اين سيستم سبب افزايش راندمان موتور شده به نحوي که در دورهاي پايين سبب کاهش مصرف سوخت تا ۱۰ درصد و در دورهاي بالا سبب افزايش قدرت موتور مي شود. مهمترين مزاياي اين سيستم عبارتند از :

 • امکان جابجايي زمان باز و بسته شدن سوپاپ هاي ورودي
 • بهينه نمودن راندمان در تمامي نقاط کاري موتور
 • بالا نگه داشتن مقادير گشتاور د ردورهاي کاري موتور
 • کاهش ميزان مصرف سوخت
 • کاهش آلودگي

در مورد اين سيستم در مقاله اي که قبلا در سايت گذاشته ام توضيحات کاملي ارائه شده است تلمبه آب صافي روغن و خنک کن روغن در يک مجموعه در موتور EF7 تلمبه آب صافي روغن و خنک کن روغن در يک مجموعه طراحي شده است که تنها توسط ۴يچ و به واسطه يک آب بند به موتور متصل مي باشد مزاياي استفاده از اين قطعه:

 • استفاده از يک قطعه به جاي سه قطعه در موتور هاي معمول که اين موضوع باعث کاهش استهلاک و همچنين کاهش تلفات نيروي توليدي موتور و در نتيجه افزايش قدرت خروجي موتور مي شود.
 • عدم استفاده از اتصالات و لوله هاي جانبي به دليل اتصال بدون واسطه به موتور اين موضوع باعث حذف خطرات احتمالي حاصل از آسيب ديدگي لوله ها و اتصالات و همچنين افزايش فضاي دسترسي به موتور مي شود
 • قابليت تعويض صافي روغن و پره تلمبه آب به صورت جداگانه بدون نياز به تعويض کل مجموعه

دريچه گاز برقي در  EF7 به واسطه توان و گشتاور بالاي موتور با هر دو سوخت بنزين و گاز استفاده از دريچه گاز برقي و نيز کاليبراسيون بسيار دقيق سامانه مديريت موتور تعويض سوخت بنزين به گاز و برعکس به هيچ وجه منجر به تغيير عملکرد خودرو نشده و راننده به هنگام تغيير سوخت در قابليت رانندگي خودرو تغييري احساس نمي کند. تلمبه روغن مستقيم در  EF7 طراحي تلمبه روغن (Oil pump) در موتور EF7 از نوع حرکت مستقيم است به نحوي که نيروي مورد نياز براي حرکت خود را به طور مستقيم و بدون واسطه از ميل لنگ ميگيرد در حاليکه براي به حرکت در آوردن تلمبه هاي روغن معمولي از چرخ دنده يا زنجير استفاده مي شود. علاوه بر تامين روغن موتور از پوسته اين قطعه براي نگه داشتن کاسه نمد جلوي موتور استفاده مي گردد که اين امر موجب حذف يک قطعه از موتور گشته که علاوه بر کاهش هزينه هاي تعميرات و نگهداري و کاهش زمان همبندي دقت تنظيم کاسه نمد با محور ميل لنگ را بالا برده و در نتيجه احتمال بروز نشتي از اين قطعه را کاهش ميدهد. از مزاياي ديگر تلمبه روغن(اويل پمپ) مستقيم بازده بيشتر و همچنين دسترسي آسان براي تعميرات است.

درباره دنا

خودروی دنا که چند سالیست در کشور تولید می شود در بدو ورود به بازار کمی غریبه به نظر می رسید اما با گذر زمان و رفع عیوب اولیه جای خود را در بازار بویژه میان قشر جوان باز کرد

در زیر می توانید مشخصات و امکانات خودروی دنا را مشاهده نمایید. لازم به ذکر است که خودرو دنا در دوتیپ مختلف که نماد رنگ داشبورد است ارایه می گردد که در بازار با اصطلاح تریم تکرنگ و دو رنگ شناخته می شوند تریم دورنگ دارای داشبوردی با رنگهای کرم و تیره می باشد. البته دناهای تولید شده قطعات برقی و سیستمهای مالتی پلکس مختلفی نیز دارند که در بخشهای بعدی این صفحه به آن اشاره خواهیم کرد

مشخصات دنا:

نوع موتور EF7
حجم موتور (cc) ۱۶۴۶
حداکثر توان موتور (hp) ۱۱۵ (۶۰۰۰ دور در دقيقه)
حداكثر گشتاور (Nm) ۱۵۷( ۴۵۰۰ دور در دقيقه)
نسبت تراكم ۱۱
تعداد سوپاپ ۱۶
نوع سوخت سازگار بنزين بدون سرب اكتان ۹۵
سيستم انژكتوري پاشش چند نقطه اي (MPI)
استاندارد حد آلايندگي يورو ۴
حداکثر سرعت (km/h) ۱۹۰
شتاب صفر تا ۱۰۰ (ثانیه) ۱۲.۰۳
سيستم انتقال قدرت ۵ دنده دستي
مصرف سوخت (در ۱۰۰ كيلومتر ) خارج شهر (لیتر) ۵.۸
مصرف سوخت (در ۱۰۰ كيلومتر ) ترکیبی (لیتر) ۸.۱
طول خودرو (mm) ۴۵۵۹
عرض خودرو(mm) ۱۷۲۰
ارتفاع خودرو (mm) ۱۴۶۰
فاصله بين دو محور چرخهاي عقب و جلو (mm) ۲۶۷۱
وزن خالص خودرو بدون سرنشین با مخزن پر و بدون تجهیزات اضافی (kg) ۱۲۵۸
گنجایش مخزن سوخت (لیتر) ۶۰
حجم فضاي صندوق عقب (دسی متر مکعب) ۵۰۰

امکانات دنا:

* مجهز به سامانه كروز كنترل
*  راديوپخش با مانيتور تصويري بزرگ و قابليت پخش فايلهاي صوتي و تصويري
*  داراي سيستم ناوبري (رهياب)
*  غربيلك فرمان مجهز به دكمه هاي كنترل سيستم صوتي، هندزفي موبايل و كروز كنترل
*  آينه هاي جانبي برقي، راهنمادار و تاشونده اتوماتيك
*  سيستم پاسخگويي به تلفن همراه (هندزفري موبايل(
*  جابجايي‏هاي صندلي‏هاي راننده و سرنشين جلو بصورت برقي
*  مجهز به سامانه تهويه مطبوع اتوماتيك
*  سامانه كمك پارك عقب (سنسور دنده عقب)
*  قابليت دسترسي به صندوق عقب از داخل اتاق
*  زيرآرنجي جلو و عقب

*  مطابقت با استانداردهاي ايمني تصادف از پهلو و جلو
*  مجهز به كيسه هوا براي راننده و سرنشين جلو
* مجهز به كمربندهاي ايمني سه نقطه اي جلو و عقب با پيش كشنده و محدودكننده نيرو -جلو
*  مجهز به سامانه ترمز ضدقفل (ABS) و بوستر MBA به همراه توزيع الكترونيكي نيرو (EBD)
*  ستون فرمان جمع شونده در تصادف
* چراغ هاي مه شكن جلو و عقب به همراه چراغ هاي ايمني روي درها
* شيشه هاي سولار (ضد اشعه مضر UV خورشيد)

دنا پلاس و دنا پلاس توربو

پس از عرضه موفق دنا و توقعات مشتریان نسبت به امکانات بیشتر و همچنین ایراداتی که به بدنه دنا از لحاظ شباهت به سمند وارد بودایرانخودرو پا را یک قدم فراتر گذاشته و به تولید دنا پلاس همت گمارد.  این خودرو نیز با استقبال زیادی در بازار مواجه شد و باعث شد ویرایش بعدی آن با پیشرانه توربو نیز به بازار عرضه گردد.از ویژگیهای بارز دنا پلاس نسبت به دنا می توان اضافه شدن سانروف، طراحی جدید بدنه، چراغهای جلو و عقب با طرح جدید و اضافه شدن دیلایت ، آینه های جانبی متفاوت و همچنین تغییراتی در مولتیمدیا اشاره کرد که قابلیت ورودی گیرنده دیجیتال به آن اضافه شده است

دنا پلاس اتوماتیک

دنا پلاس اتومات و یا توربو اتومات تاکنون وارد بازار نشده است اما طبق آخرین اخبار قرار است تا در سال ۹۹ این خودرو وارد بازار شود. در مورد امکانات اضافه تر این خودرو شایعاتی در مورد بهره گیری ازکیلس استارتر به گوش می رسد. در نهایت عدم وجود تیپ ترونیک می تواند کمی مایوس کننده باشد.

مشخصات دنا پلاس اتوماتیک:

دنا پلاس توربو اتوماتیک

طبق آنچه که منتشر شده است دنا پلاس توربو اتوماتیک قرار است در سه تیپ متفاوت عرضه گردد که در تصاویر زیر می توانید ویژگیهای هر یک را مشاهده نمایید.

 

آشنایی با برخی اصطلاحات

مالتی پلکس چیست؟

سامانه الكترونيكي مالتي‌پلكس كليه دستوراتی كه راننده صادر می‌كند را به‌یک واحد مركزی الكترونيكي (BSI) ارسال و از آن‌جا، فرمان لازم براي عملگر مربوطه صادر مي‌شود. در حال حاضر از شبكه مالتي‌پلكس روي خودروهايي نظير سمند، سورن و دنا نيز به جاي دسته‌سيم معمولي استفاده مي‌شود. اين سيستم در اواخر دهه ۱۹۸۰ توسط شركت آلماني بوش ابداع شد. در طی دو دهه گذشته پیچیدگی سیستم‌های سیم‌کشی مدرن به طور پیوسته افزایش یافته است و در سال‌های اخیر این افزایش به‌شدت چشمگیر شده است. اکنون کار به جایی رسیده است که اندازه و وزن دسته سیم به مشکل مهمی تبدیل شده است. تعداد سیم‌های لازم در مورد اتومبیل‌های رده بالا به حدود ۱۲۰۰ رشته می‌رسد. دسته سیم لازم برای کنترل همه کارکردهایی که به در سمت راننده مربوط می‌شود ممکن است تا ۵۰ رشته سیم داشته باشد و سیستم‌های واقع در ناحیه داشبورد ممکن است به‌تنهایی بیش از ۱۰۰ رشته سیم و اتصال داشته باشند. بنابراین آشکار است که گذشته از مشکل بدیهی اندازه و وزن دسته سیم، با افزایش اتصال‌ها و سیم‌ها، احتمال بروز عیب هم بیشتر می‌شود. تخمین زده می‌شود که هر ۱۰ سال پیچیدگی سیم‌کشی اتومبیل دوبرابر می‌شود.

لزوم استفاده از سیستم مولتی پلكس:

 1. افزایش بیش از حد استفاده از قطعات الكترونیكی در خودرو
 2. ساده‌سازی استفاده از سیم‌كشی و ساده‌سازی دسته سیم‌ها
 3. بالا رفتن تعداد ارتباط میان ECU با سایر اجزا اتومبیل و نیاز به هماهنگی داده‌ها
 4. بالا بردن كیفیت ایمنی و آسایش در خودروها
 5. تغییر روش‌های عیب‌یابی خودرو و نیاز به ساده‌كردن كار با دستگاه‌های عیب‌یابی و خود مجموعه وسایل داخل خودرو

شرکتهای سازنده مالتی پلکس دنا دو شرکت کروز و سازه پویش هستند برای تشخیص اینکه کدام شرکت در طراحی اتومبیل شما نقش داشته است می توانید پشت صفحه کیلومتر خود را نگاه کنید شرکت کروز با آرم تجاری Crouse و سازه پویش با آرم SPCO بر روی صفحه کیلومتر شما مشخص شده است. اما تفاوت کار این دو چیست؟ این دو شرکت هر دو از مالتی پلکس بر روی دنا استفاده می کنند اما با دو سیستم متفاوت، شرکت کروز از سیستمی به نام اکوماکس و شرکت سازه پویش از سیستمی به نام SMS بهره می برند. اگرچه اساس کار مالتی پلکس می باشد اما در ریزه کاریها تفاوتهایی وجود دارد.

در سیستمهای مالتی پلکس نودهای مختلفی در خودرو وجود دارند که هر کدام وظیفه کنترل یا عملکرد بخشی خاص را به عهده دارند.

در صورت تمایل می توانید به بخش کتابخانه دناروید مراجعه و از کتابهای موجود در این زمینه استفاده نمایید.

از تفاوتهای دیگری که در خودروهای دنا می توان ذکر کرد متفاوت بودن برخی قطعات مانند منیفولد هوا ، دریچه گاز و قطعات تابعه مانند مپ سنسور و … می باشد شرکت سازه پویش عموما از قطعات ساخت بوش (Bosch) استفاده می کند و منیفولد هوای آن فلزی می باشد اما  کروز از قطعات ساخت شرکت کنتینانتال بهره می برد و به طور معمول منیفولد هوای آن پلاستیکی می باشد. قابل ذکر است پلاستیکی یا فلزی بودن منیفولد هوا در عمل امتیازی محسوب نمی شود و تفاوت کارکرد یا نقصانی در این دو تیپ قطعات مشاهده نشده است اگر چه تیونینگ کارها معتقدند دریچه گاز بوش با ریمپ و ایجاد تعییرات بازده بهتری داشته است.

برخی معایب خودروهای دنا

برخی از مشکلات تولید ، مونتاژ و طراحی  باعث شده است تا خودروی دنا و دناپلاس معایب بارزی داشته باشند در زیر برخی مشکلات که اکثر دنا سواران با آن مواجه شده اند ذکر می گردد. توجه کنید که بعضی مشکلات ذکر شده  برای همه دناها پیش نمی آید و بر اساس گزارشات اعضا دناروید و تجربیات شخصی اینجانب این لیست تهیه گردیده است

 • خرابی دکمه های کنترلی روی فرمان- کنترلهای صوتی و کروز کنترل به علت کیفیت نامناسب قطعات بعد از مدتی یا عمل نمی کنند و یا دچار خطا در اجرا می شوند. در اطلاعیه ای ایرانخودرو مدل بهینه ای از کنترلهای روی فرمان را معرفی کرده است که در بخش فراخوانها می توانید مشاهده کنید
 • صدای بم موتور که معمولا در سرعت ۱۱۰ تا ۱۲۰ به اوج خود می رسد این صدا با تعویض دسته موتورها تا حدودی کاهش پیدا می کند اما کاملا از بین نمی رود
 • صدای باد در سرعت بالا که ناشی از آیرودینامیک و طراحی بدنه می باشد پیشنهادها و راهکارهایی در این زمینه وجود دارد اما مشکل همچنان پابرجاست
 • مشکل گیربکس که شامل برجا رفتن دنده ۱ ، ۲ و دنده عقب می باشد البته با تعویض واسکازین با یک برند خوب مانند لیکومولی می توان این مشکل را رفع نمود
 • مشکل ضرایب دنده ها در گیربکس که به دو صورت نمود پیدا می کند دنده یک خیلی زود پر می شود و در دنده ۵ گویا هنوز یک دنده کم دارد در واقع دور موتور از آنچه که باید باشد بالاتر است حل این مشکل با هزینه و کمی دردسر قابل انجام است در صورت تمایل می توانیدکرانویل پینیون ۱۹/۷۹ و یا ۱۹/۷۵ را جایگزین نمایید.
 • مشکل بخار گرفتگی مه شکن و چراغها هم در دنا و هم در دنا پلاس
 • سفید شدن صفحه مولتی مدیا که احتمالا ناشی از اتصال کوتاه یکی از آیسی ها می باشد و هزینه ای در حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار تومان برای مالک خواهد داشت
 • صدای چرخها در حرکت رو به عقب که خیلی از مالکین با این مشکل درگیر هستند علیرغم فراخوانهای متعدد ایرانخودرو مشکل به قوت خود باقیست. بیشترین احتمال در عامل این مسیله طراحی نادرست کالیپرها و برگشت نکردن سیلندر ترمز می باشد. بعد از کارواش ویا روزهای بارانی این مورد نمود بیشتری دارد.
 • لرزش فرمان در جا یا پله کردن فرمان در اکثر دناها وجود دارد این مشکل نیز بدون راه حل اساسی همچنان اظهار وجود می کند.
 • سر و صدای اتاق که البته با مشقت فراوان و گذاشتن وقت قابل حل است

در صورت گرفتن گزارشات بیشتر در آینده این لیست به روز رسانی خواهد شد

نکاتی برای تحویل گرفتن خودرو

عمده سوالاتی که بسیاری از افراد در مورد تحویل گرفتن خودرو از نمایندگیها می پرسند در اینجا پاسخ داده می شود بصورت عمومی برای تحویل گرفتن خودرو صفر نکاتی وجود دارد که می توانید در اینجا مطالعه نمایید اما در مورد خودروهای دنا و دنا پلاس نکات زیر را متذکر می شویم:

 • بدنه خودرو کاملا بازدید شود ، تورفتگی ها و خطوط بدنه را با زوایای دید مختلف کاملا بررسی نمایید ، لای درها و قسمتهای پشتی از لحاظ وجود شره رنگ و یا رنگ شدگی بررسی شود
 • از یکسان بودن رنگ سپرها با بدنه مطمئن شوید
 • از خاموش بودن چراغ چک (انجین) اطمینان حاصل کنید
 • تست آینه های برقی هم از داخل خودرو هم با ریموت فراموش نگردد
 • صندلیهای برقی در همه جهات تست گردد
 • اطمینان حاصل کنید که چراغهای جلو در قسمت بالایی تماس مستقیم با بدنه فلزی ندارند
 • عملکرد مولتی مدیا تست شود
 • نقشه جی پی اس که بر روی یک کارت مایکرو اس دی می باشد تحویل گرفته شود
 • دو عدد سوییچ ریموت ، دو عدد کلید کوچک که برای قطع و وصل دزدگیر است همراه با کارت مخصوص که دارای کد رمز سوییچ است فراموش نشود
 • جک ، آچار چرخ ، تایر زاپاس و تابلو احتیاط باید در صندوق خودرو موجود باشد.
 • روکش صندلیها از بابت پارگی و یا خوردگی بازدید شود
 • در صورت رگلاژ نبودن درها از تحویل گرفتن خودرو خودداری نمایید
 • داخل داشبورد یک محفظه مخفی وجود دارد از عملکرد درست قفل آن مطمئن شوید . در صورت کج بودن در اصلی داشبورد نیز از مسئول تحویل بخواهید که آنرا تنظیم کند
 • از روشن شدن چراغهای لادری و چراغهای سقفی هنگام باز شدن درها اطمینان حاصل شود

سوالات متداول دنا سواران

• سیستم برقی دنا چند تیپ است و تیپ خودروی من چیست؟

دو شرکت تامین کننده سیستمهای برقی دنا می باشند یکی کروز و دیگری سازه پویش پشت کیلومتر خودرو دنا سازنده شرکت با نام کروز یا spco درج شده است

• آیا دنا پاور ویندو دارد؟

خیر ندارد اما قابل نصب بر روی خودرو می باشد توجه داشته باشید هرگونه دستکاری در سیمکشی خودرو گارانتی آنرا لغو می کند

• آیا نصب دوربین عقب موجب لغو گارانتی می شود؟

می تواند موجب لغو گارانتی شود اما بهتر است اینکار در شرکت آپکو و یا نمایندگیهای صوتی تصویری ایرانخودرو انجام شود تا گارانتی خودرو حفظ گردد . فراموش نشود بعد از نصب حتما از نمایندگیهای صوتی تصویری درخواست فاکتور نمایید و این فاکتور را نگهداری کنید.

• تفاوت تریم تکرنگ و دو رنگ چیست؟

تریم دورنگ به این معنی می باشد که داشبورد دو رنگ کرم و تیره می باشد اما تریم تکرنگ تیره یکدست می باشد

• دکمه های روی فرمان قاطی کرده است وقتی صدا را کم یا زیاد می کنم آهنگ را عوض می کند آیا راه حلی دارد؟

این مشکل عمومی همه دناها می باشد در صورتی که گارانتی دارید می توانید این قطعه را عوض کنید اما بعد از مدتی قطعه جدید نیز همین مشکل را خواهد داشت متاسفاه ایرانخودرو اقدام جدی در این مورد انجام نداده است

• آیا دنا گیرنده دیجیتال دارد؟

خیر ندارد دنا lx ورودی گیرنده نیز ندارد اما قابل نصب می باشد(با ایجاد تغییرات سخت افزاری) هرچند باعث لغو گارانتی می گردد دنا پلاس دارای ورودی گیرنده دیجیتال می باشد.

• منظور از دریچه هوا پلاستیکی و فلزی چیست؟

دناهای تولید شده تاکنون دارای دو تیپ منیفولد هوا می باشند یکی فلزی که قطعات متعلقه ساخت شرکت بوش می باشد و دیگری پلاستیکی که متعلق به شرکت کنتینانتال است ، تاکنون هیچ برتری از هر کدام به اثبات نرسیده و هر دو عملکرد یکسانی دارند

• موقع تحویل خودرو چگونه جی پی اس را فعال کنم؟

جی پی اس فعال می باشد کافیست آنرا در اسلات مربوطه زیر مانیتور سمت راست قرار دهید و دکمه Navi را فشار دهید تا از عملکرد آن مطمئن شوید توجه کنید که حتما در فضای باز جی پی اس عمل می کند . دفترچه راهنمای شرکت طراح نویگیتر یعنی تارگت را بخوانید احتمالا باید یک کد را از روی مانیتور خوانده و برای این شرکت ارسال نمایید.

• بلندگوهای من بدون دلیل به خش خش افتاده یا مولتی هنگ کرده است آیا راه حلی دارد؟

قبل از مراجعه به نمایندگی اینکار را انجام دهید احتمالا مشکل برطرف خواهد شد، کافیست ۱۰ ثانیه دست خود را روی دکمه پاور مولتی نگهدارید تا سیستم ریست شود بعد از آنکه سیستم مجدد راه اندازی شد به احتمال زیاد مشکلات ذکر شده برطرف شده است

• آیا تعویض لاستیک یا رینگ خودرو باعث لغو گارانتی می شود؟

تعویض لاستیک و رینگ موجب لغو گارانتی نیست مگر سایز تایر و رینگ تغییر داده شود در صورت این کار جلوبندی از گارانتی خارج خواهد شد البته نقش نمایندگی را نباید نادیده گرفت

• آیا نصب دزدگیر باعث ابطال گارانتی می شود؟

هرگونه دستکاری در سیم کشی خودرو باعث ابطال گارانتی می شود اگر چه شرکت اپکو که زیرمجموعه ایرانخودرو می باشد با تنوع محدود دزدگیرهایی را بر روی خودرو شما نصب می کند. خودرو دنا دارای سیستم ایموبیلایزر می باشد به این معنی که بدون سوئیچ اصلی خودرو روشن کردن آن امکان پذیر نیست لذا تا حدودی نیاز به دزدگیر را رفع می نماید، تصمیم نهایی با شما دارنده خودرو می باشد.

• هنگامی که درجا فرمان را می چرخانم لرزش شدیدی در فرمان حس می کنم علت چیست؟

این یک مسئله عمومی برای همه دناهاست و برای آن فراخوان نیز صادر شده که پمپ هیدرولیک با نوع بهینه تعویض گردد اگر چه بعد از تعویض مسئله کاملا رفع نمی گردد.

• وقتی خودرو را خاموش می کنم و بعد از چند دقیقه مجدد ماشین را روشن می کنم آمپر آب خیلی بالا رفته چکار باید انجام دهم؟

فن دنا بعد از خاموش کردن موتور کار نمی کند از این جهت دمای موتور بالا می رود بهترین کار این است که قبل از خاموش کردن اگر آمپر نزدیک خط وسط می باشد اجازه دهید تا فن کار کند اندکی دما پایین آمده سپس موتور را خاموش کنید . قابل ذکر است در صورتی که دما از خط وسط رد شود فنها با سرعت حداکثر عمل خواهند کرد که اینرا از صدای فن متوجه می شوید. تاکنون هیچ گزارشی برای خرابی خودرو در این مورد نشده است

• چه روغن موتوری برای دنا مناسب است؟

روغنی که نمایندگی میریزد توتال می باشد اما علاوه بر آن می توانید از روغنهای بهران سوپر پیشتاز و کسترول مگناتک نیز استفاده نمایید این دو برند بیشترین طرافداران را در بین ef7 سواران دارد. مهم مشخصات روغن و اصل بودن آن است

• من با دنای خود حدود ۱۵۰۰ کیلومتر رفته ام آیا نیازی به تعویض روغن و فیلترها هست؟

تعویض روغن اولیه همیشه مورد بحث بوده است برای اطمینان خاطر می توانید در کیلومتر بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ اقدام به تعویض روغن و فیلترها نمایید. تعویض روغن و فیلترها در بازه کیلومتری ذکر شده ضرری ندارد و می تواند اطمینان خاطر شما را جلب کند.

114 دیدگاه دربارهٔ «درباره دنا»

 1. 09184371979

  سلام خسته نباشید دنا پلاس صفر گرفتم بعد از دوهفته که یک بار ماشینا شستم و خاموشش کردم فرداش دیدم چراغ سقف روشنه دربش کامل بسته هستش ولی تو پشت کیلومترمیزنه یکی از دربها باز هستش چراغ سقف ودرب هم روشن مونده در صورتی که درب ماشین قفل بود سر باتریا کشیدم و بعدش زدم درست شد بعد از چند روز دوباره وقتی درب ماشین قفله چراغهای پشت کیلومتر روشن میشه و خاموش میشه و تاریخ ساعت ریست میشه برمیگرده به 90/1/1 یه صدای تقه کوچولو هم از زیر کاپوت میاد ممنون میشم راهنمایی کنید نمایندگی اصلا سر در نیاورد

    1. جلو یا صندوق اتصالی دارد و قطع و وصل مداوم باعث ریست شدن اطلاعات تاریخ و ساعت کیلومتر می شود و یا باعث قطع و وصلی برق پشت کیلومتر

    1. 09184371979

     نمایندگی متوجه نشد الان کاملا حرف شما درسته من چطور باید اتصالیا پیدا کنم احتمال داره از سیم اتصال پشت فیوزها باشه چون برف پاک کن هم یه کوچولو انگار بهش شوک وارد میشد…..

 2. سلام
  من دنا معمولی دارم که سیستم برقش سازه پویش هست
  دزدگیر تصویری متاسفانه روی اون نصب نمیشه یا باید گارانتیش ابطال بشه و یا امکانش هست ریموت تصویری با دزدگیر خودش مچ بشه که وقتی دزدگیر زد از ویبره اون یا آلارم ریموت متوجه بشیم

  1. محدودیتهایی در این مورد وجود داره اما آپکو (شرکت خودروهای سفارشی ایرانخودرو) چند مدل دزدگیر داشت قبلا برای دنا که شاید هنوز هم داشته باشند

  1. مشروط بر استفاده از لوازم استاندارد و تایید شده ضرری ندارد. برای گارانتی ایجاد کوچکترین تغییرات در خودرو می تواند دستاویزی برای لغو گارانتی باشد

 3. سلام. من دنا معمولی دارم مدل 95،مدتیه که وقتی از رو فرمان میخوام صدای آهنگ کم و زیاد کنم قاطی میکنه و بجاش ترک های موسیقی و یا کانال های رادیویی بالا و پایین میشن. مشکل از چی هست؟

 4. اسماعیل

  سلام نرم افزار ایزی کانکت رو دانلود کردم و زمانی که میخواهم وارد منوی ضبط بشم اول رم در میارم و دوباره مجددا رم وارد میکنم و روی نیوا کلید میکنم وارد منو نمیشه علت چست

 5. یا سلام من دنا مدل 94 معمولی دارم صندلی راننده علایم 8 حرکت برقی رو داره ولی عملکرد بالا پایین نشیمن کار نمیکنه . در ضمن یک سوکت سفید اضافه هم زیر صندلی خالی مونده. دوم اینکه در دنده دو یک لحظه کپ داره بعد حرکت میکنه مکانیک گفت انژکتورهات خطا داره چکار میشه کرد براش ؟

  1. صندلی دنا ۶ حرکته هست سوکت اضافه زیر صندلی احتمالا برای تنظیمات گودی کمر تعبیه شده که خودرو فاقد این آپشن هست. کپ در خودروها بسیار شایع هست تعویض شمع تا حدودی می تونه مشکل رو برطرف کنه و در آخر ریمپ چاره اصلی کار خواهد بود

 6. سلام وقت بخیر. من دنا معمولی دارم دیروز سوییچ از دستم افتاد تو جا فندکی ماشین و جرقه زد. الان فندکی ماشین چراغهای مه شکن و راهنمای جلو سمت راننده از کار افتاده. به نظر شما میتونه از فیوز باشه؟
  ممنون از برنامه و ساعت فوق العاده ی شما

  1. سلام تا بحال نشنیدم نمایندگی چنین کاری انجام دهد ولی در بازار صندلیهایی با قابلیتهای بیشتر وجود دارد که با صندلی دنا قابل تعویض است اما از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست

  1. اطلاعی در این مورد ندارم اما بهترین گزینه شاید تعویض مانیتور با نوع اندرویدی می باشد. در بازار دو برند زیر برای دنا و دنا پلاس موجود است
   برند ویگو و وینکا

  1. اگر گارانتی دارید ببرید نمایندگی و یا نمایندگیهای صوتی تصویری
   معمولا سیم کشی تا صندوق عقب در کارخانه انجام شده است و دوربین به راحتی قابل نصب است

    1. نصب دوربین نیازی به قطع سیم ترمز دستی ندارد در واقع هیچ ارتباطی با سیم ترمز دستی ندارد

  1. سلام چراغ عقب به راحتی نصب می شود و چراغ جلو نیاز به سیم کشی دارد یکسری سیم کشی با سوکتهای تبدیلی در بازار در دو نوع سازه پویش و کروز موجود است که با استفاده از آن تعویض چراغ جلو امکان پذیر است پس از انجام نیاز است تا دیلایت از طریق دستگاه دیاگ فعال شود

 7. سلام ببخشید من یک خودرو دنا دارم اگه بخوام بزنم روی دکمه باز ۴ تا در باز شن باید چیکار کنم؟؟؟؟آیا اگر این کارو کنم مشکلی پیش نماید با تشکر

 8. با سلام
  خودرو دنا پلاس آیا دماسنج داخل صفحه کیلومتر (یعنی دمای زیر تاریخ) کلا فعال هست یا نه؟ چون توی چندتا عکس دیدم که دماش رو نشون میده ولی ماشین من همیشه صفر هست

 9. محمدرضا

  سلام بنده دنا پلاس دارم که روش دزد گیر تصویری نصب کردم . الان موقع حرکت چراغ سقفی شروع به چشمک زدن می کنه . البته چند جا دیاگ زدم خطا نداره.
  مشکل چی می تونه باشه؟

 10. سلام
  من دنا معمولی دارم که سیستم برقش سازه پویش هست
  اول اینکه دزدگیر تصویری متاسفانه روی اون نصب نمیشه یا باید گارانتیش ابطال بشه و یا امکانش هست ریموت تصویری با دزدگیر خودش مچ بشه که وقتی دزدگیر زد از ویبره اون یا آلارم ریموت متوجه بشیم
  دوم اینکه متاسفانه هیچ قفل پدالی به اون نخورد آیا مارک خاصی رو میشناسید که بشه پدالش رو قفل کرد
  سوم آیا ابعاد شیشه دنا معمولی با سمند یکیه (بغل و عقب)
  تشکر

 11. سلام من دنا معمولی دارم حرارت موتور خیلی بالاست تو تابستون مخصوصا سربالایی ها دما از خط وسط هم بالاتر میره چکار میتونم انجام بدم فن زودتر کارکنه امپربالا نره؟

  1. تو بخش مقالات تخصصی دنا یه توضیحاتی در مورد حرارت موتور دادیم . اول با یک مکانیک خبره مشورت کنید شاید مورد عادی باشه اما یک راه حل میتونه تغییر دمای عملکرد فن باشه

 12. سلام می خواستم بدانم در حالتی که با فشار کم دسته راهنما به تعداد 3 مرتبه چراغ راهنما چشمک می زند ایا امکان اضافه کردن تعداد به 5 مرتبه وجود دارد

 13. سلام دنا پلاس دارم یادم رفته بود ترمز دستی شو بدم پایین باهاش راه رفتم از اون موقع دنده عقب میرم صدا میده نمایندگی هم میرم میگه کاریش نیست

  1. اون مشکل صدا در دنده عقب مربوط به عدم برگشت سیلندر ترمز هست و خیلی دناها باهاش درگیر هستن. چند تا فراخوان هم داشته که آخریش استفاده از واشر چاکدار بوده روی برخی ماشینها جواب داده و روی برخی دیگر مشکل همچنان باقیست

 14. سلام من یک دستگاه دنا پلاس دارم که زمانی که درها قفل می شود با فشار دستگیره سمت شاگرد قفل مرکزی غیر فعال شده و درها را باز میکند ولی با دستگیره درب راننده درها باز نمی شوند

 15. ابراهیم صادقی

  سلام من یه دنا پلاس توربو دارم الان چند روزه خیلی از داخل داشبور صدا میاد بیشتر موقعی که روی دست انداز میرم.قبلا وقتی ماشین رو روشن میکردم اینجوری بود الان همیشه صدا میکنه واینکه هر موقع موتور سرد باشه و روشن میکنم وگاز میدم صدای بدی میده انگار تو گاز دادن هوا میکشه.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. نظر پلیس در مورد نصب سانروف
   سرهنگ قاسمیان در مورد نصب سانروف در خودرو که از سوی برخی از مالکان انجام می شود نیز گفت: نصب سانروف به صورت دستی و در مراکز خارج از شرکت های تولید کننده خودرو نیز غیر مجاز تلقی شده و در لذا به اینگونه خودروها در مراکز شماره گذاری خدمات ارائه نمی شود.

 16. سلام
  خسته نباشید
  آقا وقتی ماشین متوقفه درب های ماشین که بازه چراغهای سقف روشنه دربها که بسته میشه و حرکت میکنی شروع به چشمک زدن میکنه و خاموش هم نمیشه چرا؟

 17. سلام
  من یک خودروی دنا دارم که بعضی اوقات گاز نمی خورد یعنی اینکه چند لحظه گاز خوردنش قطع می شود و با کم و زیاد کردن پدال گاز خود بخود درست می شود. به نظر شما مشکل از کجا می تواند باشد و راه حلش چیست؟
  ممنون

 18. امیرحسین

  با سلام
  من مشینم 9000 تا کارکرده مشکلم اینه که تو سرعت بالای 70 بادنده 4و 5 کف پای راننده و شاگرد میلرزه ولی ارزش فرمون ندارم دسته موتورمم پارت لاستیکه به نظرتون مشکل از کجاست؟

 19. سلیمان

  سلام میخاستم بدونم کارکرد تسمه تایم دنا جند کیلومتر است ممنون میشم
  حدود 54هزارتا کارکرد داره آیا نیاز به تعویض داره اگه نداره رو چند کیلومتر عوض کنم

 20. سلام خسته نباشید ،بنده یه ماشین دنا پلاس دارم،یک ماهی تحویل گرفتم، ولی یک روز بعد از تحویل متوجه شدم که هیچکدام از دکمه های روی فرمان( کروز کنترل، کنترل صوتی) کار نمی کنند.الان هم یه چند روزی نور پس زمینه اشون هم خاموش شده، علت چیست؟
  ممنون میشم

  1. روی مانیتور یک مثلث زرد نمایش داده می شود روی آن بزنید و جزئیات خطا را ببینید تا مشخص شود مربوط به کدام چراغ است خطای لامپ یا لمپ فالت مربوط به سوختگی چراغها و یا در مواردی مربوط به ایراد سوکتها و سیم کشی می باشد. در صورتی که با نصب زنون ،هدلایت و دیگر موارد تغییراتی در چراغها ایجاد کرده اید نیز خطا خواهید داشت

 21. سلام خسته نباشید نزدیک به دو ما است دنا معمولی خریدم موقعی که از سیستم صوتی استفاده میکنم یعنی فلش رو که وصل میکنم فقط یه تعداد آهنگ رو انتخاب میکنه و پخش میکنه. با توجه به اینکه من همه آهنگ ها رو به صورت فایل ام پی تری در آورده و داخل فلش ریختم. در این رابطه اگه راهنمایی کنید. ممنون میشم

  1. سلام به احتمال زیاد حالت تصادفی روشن می باشد متاسفانه ایراد بزرگ حالت تصادفی این است که از الگوریتم اشتباهی برای پخش استفاده می کند و تنها تعداد محدودی را بصورت رندوم پخش می نماید

 22. علی رضا

  سلام من قصد دارم لامپ زنون روی خودرو نصب کنم. با توجه به اینکه این خودرو مولتی پلکس هست آیا ممانعتی برای اینکار وجود دارد. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چندوقتی هست که درگیر این موضوع هستم و نظرات ضد و نقیض زیادی شنیدم. با تشکر از راهنمایی و لطف شما

  1. همه ماشینهای تولید داخل کیفیت کم و بیش یکسانی دارن دنا پلاس توربو همان کیفیت تولیدات دیگر را دارد با امکانات بیشتر
   برای دریافت پاسخ بهتر سوال خود را در گروه تلگرام دناروید مطرح کنید

 23. علیرضا

  سلام خسته نباشی من دنا دارم تازه گرفتم ۶۰ کار کردم میخواستم بدون که این ماشین به اب بندی نیاز دارد یا نه ..و سوال بعدی اینکه میتونم تا ۲ ماه دیگه به مسافرت برم خیلی ممنون

 24. سلام من دنا پلاس دارم بعضی,وقت وقتی با دنده دو حرکت میکنم یه صدای پرت پرت از جلو زیر کاپوت میاد دیروز هم وقتی خودرو رو در پارکینگ پارک کردم قبل از اینکه خودم خاموشش کنم پرت پرت کرد و خاموش شد بعد هرچی استارت زدم ماشین روشن نشد اما بعد از ۵ دقیقه دوباره استارت زدم ماشین روشن شد اگه میتونید لطفا راهنماییم کنید خودرو رو تازه تحویل گرفتم حدود ۴۰۰ تا کار کرده

 25. با سلام. من یک خودرو دنا ال ایکس دارم که دو روزی هست که متوجه شدم وقتی پدال ترمز را فشار میدهم، چراغ های خطر ترمز به همراه چراغ خطر وسط روشن نمیشود.به نظر شما علتش چیه؟

  1. سلام اول بررسی کنید که خطای لمپ فالت دارید یا خیر اگر پشت کیلومتر یا روی مانیتور خطای لمپ فالت وجود نداشت باید مسیر سیم کشی مورد بررسی قرار گیرد در هر صورت باید به نمایندگی یا برقکار مراجعه نمایید

 26. کمیل محمدی

  سلام
  من دناپلاس دارم بعداز سرویس اولیه چراغ چک روشن میشود بردم نمایندگی وبعدتز دستگاه زدن گفت که خطای سنسور دریچه گاز بود که با سنسور پدال گاز اختلاف افتاده رو رفع خطا کرد اما دوباره این مشکل پیش اومده حالا چیکار کنم این قطعه باید تعویض شود یا درست میشه

  1. سلام
   احتمال زیاد میکروسوئیچ پدال گاز قطع میشه یا اتصال داره پشت پدال گاز و کلاچ از متصل بودن سوکتها مطمئن بشید و وضعیت سیمها رو بررسی کنید که با گرفتن پدالها تو فشار نیفتند
   اگر چراغ مجدد روشن شد نیاز هست تا مجدد کد خطا خوانده شود

  2. اگر بعد از خاموش کردن چراغ چک مجددا روشن شد نشان از خرابی یک قطعه می باشد با داشتن کد خطا میشه گفت مشکل چی هست
   این احتمال هست خطا ناشی از استپ پدال باشه برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید
   https://denaroid.com/بررسی-خطای-پدال-کلاچ-و-ترمز-در-دنا-و-دنا/

دیدگاهتان را بنویسید

Shopping Cart