اخبار خودرو

ECU خودروها داخلی‌سازی شد

بزرگترین قطعه ساز ایران از داخلی‌سازی قطعه ECU ( کامپیوتر خودرو) خبر داد و گفت: گام اولیه برای تولید پارچه ایربگ که تاکنون وارداتی بوده نیز برداشته شده است.

نادر سخا در نشست  خبری “داخلی‌سازی قطعات پیشرفته خودرو (نهضت داخلی‌سازی)” که در کارخانه کروز برگزار شد در مورد جزئیات این خبر گفت: ECU های داخلی سازی شده نسبت به نوع خارجی صرفه جویی ارزی قابل ملاحظه ای به همراه دارد و این نوع کامپوتر هم اکنون در حال ساخت می باشد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا ECU های داخلی شده برای خودروهای جدید مانند پژو 2008 و .. نیز کاربرد دارد یا خیر گفت: هم اکنون برای خودروهای خط تولید مانند خانواده سمند، پراید و یا پژو این ECU ها  استفاده می شوند که نوع پیشرفته آن نیز که مختص خودروهای جدیدتر و یا دارای گیربکس اتوماتیک است نیز تا شهریور ماه راه اندازی خواهد شد.

وی افزود: قطعات موتوری بسیاری از خودروهای تولیدی نیز داخلی سازی شده و مجهزترین سالن رنگ کاملاً رباتیک نیز هم اکنون در صنعت قطعه‌سازی مشغول به کار است و این در حالی است که بیش از ۷۰ درصد از ایربگ نیز از محل موجودی تولید داخلی تأمین می‌شود به نحوی که ما ۸۰ درصد ایربگ مورد نیاز سایپا و ۵۰ درصد ایربگ مورد نیاز ایران خودرو را تولید می‌کنیم.

وی با بیان اینکه  باید از محل تحریم‌ها ایجاد فرصت کرد ادامه داد: در سال ۹۰ به دلیل خروج پژو از ایران تولید برخی از خودروها به دلیل تحریم دچار مشکل شد و لذا در همان زمان ما به فکر تولید ECU افتادیم و بسیاری از قطعات را به سمت داخلی‌سازی بردیم و توانستیم خودروی پژو 206 را بدون حضور پژو تولید کنیم و حال نیز با اتکاء به همان برنامه ها کار داخلی سازی ECU و ایربگ شروع شد و به نقطه تولید رسیده است.

این عضو انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان گفت: در مورد تولید ایربگ نیز هم اکنون به دنبال تولید پارچه های ویژه ساخت کسیه هوا هستیم و در راستا نخ مورد نیاز را تهیه کرده و به دنبال داخلی سازی پارچه آن هستیم.

 

مدیر عامل شرکت کروز ادامه داد: هم اکنون به دنبال داخلی سازی کامل ترمز ABS  نیز هستیم و برای داخلی سازی فرمان برقی نیز برنامه‌هایی تدوین کرده‌ایم.

ECU خودروها داخلی‌سازی شد/ تولید انبوه ECU خودروهای پیشرفته تا شهریور

وی ادامه داد: در پروژه تولید پژو ۳۰۱ نیز قطعاتی همچون رادیوپخش، جلوآمپر و هشت سوئیچ آن را تولید انبوه خواهیم کرد.

مدیر عامل شرکت کروز در پاسخ به پرسشی در زمینه اقدام این شرکت برای خرید سهام خودروسازان خصوصا ایران خودرو گفت: شرکت کروز هیچ  قصدی برای خرید سهام ایران خودرو ندارد.

وی همچنین اضافه کرد: شرکت کروز چنانچه پولی داشته باشد صرف بدهی های خودش خواهد کرد و به عنوان یک شرکت قطعه سازی، هیچ قصدی برای خرید سهام ایران خودرو و هیچ شرکت خودروسازی ندارد.

سخا ادامه داد: سهامداران شرکت کروز می توانند سهامدار شرکت های دیگر در حوزه های مختلف باشند اما کروز برنامه ای در این زمینه ندارد.

وی با اشاره به طلب این شرکت از دو خودرو ساز بزرگ ایران خودرو و سایپا گفت: دو شرکت ایران خودرو و سایپامبلغ 1800 میلیارد تومانبه شرکت کروز بدهی دارند و حال شما فکر کنید که این پرداخت نشدن این رقم چه فشار زیادی را بر این مجموعه وارد کرده است .

وی ادامه داد: با تمام این بدهی ها این شرکت کماکان برای رونق تولید همچنان به ارائه قطعه ادامه داده و هیچگاه این پروسه را قطع نکرده است.

در ادامه این نشست خبری  علی یوسفی مدیر فروش شرکت کروز  نیز گفت :ما در کروز مجهز ترین و روباتیک ترین خط رنگ در کشور را در اختیار داریم و در حال حاضر توانسته ایم در بخش مالتی مدیا و ضبط و پخش خودرو روزانه به تولید ۲۵۰۰ عدد در روز برسیم و توان تولید تا ۳۰۰۰ عدد در روز را داریم.

وی در ادامه از تولید۵۰ درصدی قطعات جانبی موتور خودرو در دوشرکت ایران خودرو و سایپا نام برد و افزود در حال حاضر ۸۰ درصد آینه خودرو در هر دو شرکت توسط کروز به تولید می‌رسد و چراغ خودروهای جدید نیز از دیگر تولیدات کروز است.

در پایان این نشست خبری خبرنگاران از بخش های مختلف بزرگترین کارخانه قطعه سازی قطعات خودرو در ایران بازدید کردندکه در ادامه آمده است.

resized 997133 806
resized 997134 828
resized 997135 925
resized 997136 962
resized 997137 751
resized 997138 907
resized 997139 725
resized 997140 989
resized 997141 562
resized 997142 664
resized 997143 935
resized 997144 551
resized 997145 828
resized 997146 991
resized 997147 700
resized 997148 143
منبع: عصرایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *