مشخصات فنی دنا

مشخصات فنی دنا -موتور EF7

ویژگیها:

موتور EF7 در محيط هاي بسيار سرد نيز قابليت روشن شدن با سوخت گاز را داشته و در هيچ شرايطي کارکرد موتور منوط به دسترسي به بنزين نيست. در ضمن بواسطه استفاده از تنظيم کننده هيدروليکي سوپاپ ها در هيچ زماني نيازي به تنظيم فيلر سوپاپ هاي موتور نيست.

مکانيزم تنظيم زمان بندي متغير سوپاپ ها (C.V.V.T) در EF7

موتور EF7 نخستين موتور ايراني است که در آن از سيستم زمان بندي متغير سوپاپ ها استفاده شده است. اين سيستم سبب افزايش راندمان موتور شده به نحوي که در دورهاي پايين سبب کاهش مصرف سوخت تا ۱۰ درصد و در دورهاي بالا سبب افزايش قدرت موتور مي شود. مهمترين مزاياي اين سيستم عبارتند از :

  • امکان جابجايي زمان باز و بسته شدن سوپاپ هاي ورودي
  • بهينه نمودن راندمان در تمامي نقاط کاري موتور
  • بالا نگه داشتن مقادير گشتاور د ردورهاي کاري موتور
  • کاهش ميزان مصرف سوخت
  • کاهش آلودگي

تلمبه آب صافي روغن و خنک کن روغن در يک مجموعه

در موتور EF7 تلمبه آب صافي روغن و خنک کن روغن در يک مجموعه طراحي شده است که تنها توسط ۴يچ و به واسطه يک آب بند به موتور متصل مي باشد مزاياي استفاده از اين قطعه:

  • استفاده از يک قطعه به جاي سه قطعه در موتور هاي معمول که اين موضوع باعث کاهش استهلاک و همچنين کاهش تلفات نيروي توليدي موتور و در نتيجه افزايش قدرت خروجي موتور مي شود.
  • عدم استفاده از اتصالات و لوله هاي جانبي به دليل اتصال بدون واسطه به موتور اين موضوع باعث حذف خطرات احتمالي حاصل از آسيب ديدگي لوله ها و اتصالات و همچنين افزايش فضاي دسترسي به موتور مي شود
  • قابليت تعويض صافي روغن و پره تلمبه آب به صورت جداگانه بدون نياز به تعويض کل مجموعه

دريچه گاز برقي در  EF7

به واسطه توان و گشتاور بالاي موتور با هر دو سوخت بنزين و گاز استفاده از دريچه گاز برقي و نيز کاليبراسيون بسيار دقيق سامانه مديريت موتور تعويض سوخت بنزين به گاز و برعکس به هيچ وجه منجر به تغيير عملکرد خودرو نشده و راننده به هنگام تغيير سوخت در قابليت رانندگي خودرو تغييري احساس نمي کند.

تلمبه روغن مستقيم در  EF7

طراحي تلمبه روغن (Oil pump) در موتور EF7 از نوع حرکت مستقيم است به نحوي که نيروي مورد نياز براي حرکت خود را به طور مستقيم و بدون واسطه از ميل لنگ ميگيرد در حاليکه براي به حرکت در آوردن تلمبه هاي روغن معمولي از چرخ دنده يا زنجير استفاده مي شود. علاوه بر تامين روغن موتور از پوسته اين قطعه براي نگه داشتن کاسه نمد جلوي موتور استفاده مي گردد که اين امر موجب حذف يک قطعه از موتور گشته که علاوه بر کاهش هزينه هاي تعميرات و نگهداري و کاهش زمان همبندي دقت تنظيم کاسه نمد با محور ميل لنگ را بالا برده و در نتيجه احتمال بروز نشتي از اين قطعه را کاهش ميدهد. از مزاياي ديگر تلمبه روغن(اويل پمپ) مستقيم بازده بيشتر و همچنين دسترسي آسان براي تعميرات است.

ایرادها بر روی خودرو دنا و دنا پلاس:

لرزش و صدای بم موتور

لرزش و یا صدای بم در دور موتور بین ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ بیشترین شکایتها از این موتور را داشته است ، اگر چه با تعویض دسته موتورهای بالا و زیر باتری بهبودهایی حاصل می شود اما این مشکل بطور کامل برطرف نگردیده است

کپ کردن یا عملکرد با تاخیر

با فشردن پدال گاز خودرو کمی با تاخیر عمل می کند که ناشی از دریچه گاز برقی آن می باشد روشهایی برای بهبود و رفع مشکل پیشنهاد شده است من جمله تعویض شمعها با نوع سوزنی، تیون درچه گاز و یا ریمپ کردن ای سی یو . [/tab]

گیربکس

گیربکس بکار رفته در دنا و دنا پلاس از نوع BE3 می باشد

اين گيربكس از نوع محرك جلو (Transverse (مي باشد و براي انتقال گشتاور از ۱۴۰ تا ۲۶۰ نيوتن-متر طراحي شده است و داراي پنج دنده جلو و يك دنده عقب مي باشد و سيستم تعويض دنده آن در دو نوع كابلي و اهرمي استفاده شده است. سيستم كلاچ اين نوع گيربكس داراي دو نوع كابلي و هيدروليك مي باشد. وزن جعبه دنده BE حدود ۳۵ كيلوگرم است و اين گيربكس بيشترين تعداد توليد در ايران را داشته و در بيشتر محصولات ايران خودرو از آن استفاده مي شود. با ايجاد برخي تغييرات در نوع پوسته و نسبت دنده هاي گيربكسBE ،اين گيربكس قابليت نصب بر روي انواع مدلهاي خودرو با موتورهاي مختلف را پيدا نموده است گيربكس EF7 نيز كه بر روي خودروهاي مجهز به موتور ملي نصب شده است، نيز از مشتقات گيربكس BE است كه متناسب با موتور ملي تغيير داده شده است. گیربکس مورد استفاده در دنا پلاس توربو تغییرات اساسی نسبت به BE3 دارد من جمله استفاده از کرانویل پینیون با ضرایب متفاوت.

مشکلات گیربکس دنا و دنا پلاس

کوتاه بودن ضرایب دنده بطوری که دنده یک بسیار زود پر شده و با برداشتن پا از روی گاز ماشین باصطلاح دل میزند و حرکت پیوسته یکسان ندارد بد جا رفتن دنده یک بصورت مجزا و بد جا رفتن هنگامی که از دنده دو به یک میروید اگر سرعت خیلی پایین نباشد با سختی جا می رود. گزارشهایی نیز از بد جا رفتن دنده عقب نیز دریافت شده است . استفاده از واسکازین با کیفیت بهتر می تواند تا حدود زیادی مشکل بد جا رفتن دنده یک و دنده عقب را بهبود ببخشد. علاوه بر موارد فوق در سرعت بالا گویی خودرو یک دنده کم دارد که ناشی از ناهمخوانی موتور و گیربکس دارد. برخی از مالکین خودرو جهت رفع این مشکل اقدام به تعویض کرانویل پینیون نموده اند.

برقی

سیستم برق دنا و دنا پلاس

سیستم برقی دنا محصول دو شرکت کروز و شرکت سازه پویش می باشد که برخی قطعات مربوطه و همچنین شبکه مالتی پلکس آنها تفاوتهایی با یکدیگر دارد که می توانید از اینجاجزییات بیشتری را مطالعه نمایید.

مشکلات برقی:

در زمینه برقی اگرچه نسبت به سال ۹۳ و اوایل تولید دنا مشکلات اساسی کمتری گزارش می شود اما همچنان عده کثیری با ایرادهای عجیب دست و پنچه نرم می کنند من جمله: خاموش شدن و از کار افتادن آمپرهای پشت کیلومتر ، خطای نمایش بنزین ، خطای کیلومتر پیمایش شده ، سوختن مداوم مه شکنها و یا چراغها، خطای لمپ فالت بدون سوختگی لامپها و… البته شایان ذکر است بسیاری از این ایرادها با آپدیت نودها رفع می شوند.

 

تهویه مطبوع

سيستم تهويه مطبوع خودروي دنا از نوع اتوماتيك است. در اين سيستم با تنظيم دماي هواي دلخواه (مثال ۲۵ درجه سانتيگراد) چه در زمستان و چه در تابستان، سيستم اين دما را براي داخل كابين در نظر مي گيرد و بصورت خودكار كليه عوامل موثر را بكار مي گيرد تا اين دما را براي سرنشينان فراهم و ثابت كند. از ويژگيهاي اين سيستم كنترل ميزان هواي كابين، كنترل دماي داخل كابين، يخ زدايي و بخار زدايي در زمستان و طراحي كانالهاي هوا براي ايجاد محيطي با دماي يكنواخت براي سرنشينان است. در اين سامانه از ۵ نوع سنسور براي اندازه گيري دماي داخل و خارج كابين، دماي موتور، دماي بخاري و همچنين اندازه گيري شدت تابش نور خورشيد استفاده شده است و بر اساس اطلاعات مذكور ، نرم افزار سيستم مذكور ميزان هوادهي در جهات مختلف و زمان مناسب را محاسبه مي كند. با كنترل شرايط ذكر شده سرنشين احساس مطلوبي از رسيدن هواي كابين به دماي مورد نظر خواهد داشت. سنسور دماي داخل كابين اين سنسور در زير قاب فرمان واقع است و اطلاعات دماي داخل كابين را به سيستم كنترل اتوماتيك ارسال مي كند. سنسور دماي هواي خارج از كابين اين سنسور واقع در ضربه گير سپر جلو مي باشد و اطلاعات دماي محيط بيرون را به سيستم كنترل اتوماتيك ارسال مي كند. سنسور آفتاب اين سنسور شدت نور آفتاب (محيط( را اندازه گيري مي كند و اطلاعات آنرا به به سيستم كنترل اتوماتيك ارسال مي كند. سنسور اواپراتور  سنسور دماي آب سيتم خنك كننده موتور قطعه استپر موتور وظيفه آن بازو بست دريچه تركيب مي باشد تا بتواند دماي HVAC اين قطعه داخل مجموعه هواي داخل كابين را به دماي مورد نظر برساند نحوه عملکرد سیستم در یک نگاه ac2 معرفي پانل بخاري ac 1 دكمه Auto : براي تنظيم دماي دلخواه دايمي براي داخل كابين از اين دكمه استفاده مي گردد. اگر پس از تنظيم دماي هواي بكمك كليد هاي تنظيم دما ، دكمه AUTO يكبار فشرده شود ، دماي تنظيم شده در حافظه سيستم ذخيره خواهد شد و سيستم دماي مذكور را بصورت اتوماتيك براي داخل كابين در نظر خواهد گرفت. ضمنا” اين كليد انجام موارد زير را نيز بصورت اتوماتيك بر عهده دارد و كنترل مي كند: ۱- ولتاژ ارسالي به فن بصورت اتوماتيك. ۲- پخش جهت جريان هوا داخل كابين بصورت اتوماتيك. ۳- ورود جريان هواي تازه ويا گردش جريان داخل به شكل اتوماتيك. حداقل دماي قابل تنظيم در اين سيستم ۱۴ درجه و حداكثر ۳۲ درجه سانتيگراد مي باشد. بكمك اين كليد مي توان دماي دلخواه داخل كابين را تنظيم نمود. مقدار افزايش و كاهش دماي در اين Range بصورت زير است: ۱- از دماي ۱۴ تا ۲۰ بصورت يك درجه سانتيگراد. ۲- از دماي ۲۱ تا ۲۶ بصورت نيم درجه سانتيگراد. (مثال” ۲۴.۵ درجه) ۳- از دماي ۲۶ الي ۳۲ بصورت يك درجه سانتيگراد.

 

 مولتی مدیا

مولتیمدیای دنا اگرچه در بین خودروهای ایرانی کاری جدید محسوب می شود اما از سیستم عاملی ارزان قیمت و چه بسا از رده خارج بهره می برد سیستم عامل ویندوز CE سالهاست جایگاه خود را در بین خودروسازان از دست داده است و به همان نسبت شرکت مایکروسافت کمتر بر روی آن تمرکز نموده. با این حال مولتیمدیای دنا و دنا پلاس امکاناتی همچون پخش فیلم ، اتصال گوشی با بلوتوث و درگاه USB را فراهم نموده است که البته ورودی گیرنده دیجیتال برای دنا پلاس نیز فراهم گردیده. و اما توضیحاتی در مورد دستگاه و امکانات آن:

اجزا و امكانات سيستم صوتي:

صفحه نمايش تمام رنگي لمسي قابلیت تنظیم ۱۸ ايستگاه FM و ۱۲ ايستگاه AM قابلیت پشتیباني فايل های ۴-MPEG,JPEG,WMA,MP3 از طرياق میکرو SD و فلاش مموری و(encoding UTF8(LRC نمايش عنوان ترانه در حین پخش MP3 قابلیت اجرای DVD و پشتیباني CD/VCD/DVD قابلیت اتصال بلوتوث (شامل هندزفری ، دانلود دفترچه تلفن ، بلوتوث موسیقي A2DP ، پیامک ، تاريخچه تماس ) قابلیت دسترسي به امکانات IPod متصل شده از طريق صفحه نمايش لمسي پنج نوع تون صدا:(جاز ، فلت ، راک ، پاپ ، کلسیک ) و کیفیت بالای صدای محیطي و قابل تنظیم طبق خواست شما روشنايي صفحه نمايش در شب بطور خودکار با روشن شدن چراغهای خودرو کاهش مي يابد. نکات : در شرايط نرمال شروع به کار سیستم (استارت گرم) ۸ ثانیه طول مي کشد. شروع به کار سیستم در شرايط خاص مطابق شرح زير(استارت سرد۲۰ الی ۳۰ ثانیه طول مي کشد): ۱-پس از نصب سیستم و راه اندازی برای اولین بار (استارت سرد)، سیستم برای راه اندازی نیاز به حدود ۲۰ تا ۳۰ ثانیه زمان دارد. پس از آن و در کاربردهای روزانه (استارت گرم) نیازی به اين زمان نیست. ۲-چنانچه سیستم سه روز متوالي استفاده نشود ؛راه اندازی آن استارت سرد محسوب مي شود. ۳-چنانچه سوئیچ روشن بوده سپس خاموش شود و حین۱۰ تا ۳۰ ثانیه مجددا روشن شود؛ راه اندازی آن استارت سرد محسوب مي شود. نکته: در شرايط استارت سرد ، سیستم راهیاب نیز نیاز به زمان طولاني تری برای راه اندازی دارد و تشخیص موقعیت خودرو با توجه به سرعت دريافت ماهواره ها ،چند دقیقه طول مي کشد.

فرمتهای صوتی و تصویری پشتیبانی شده توسط دستگاه :

فرمتهای صوتی:

multisound

multisound 1 فرمتهای تصویری:

 

multivideo