مقالات خودرو

آشنایی با سیستم تعلیق ای-اکتیو مرسدس بنز

در طی دهه‌ها مرسدس بنز در حال تلاش برای ارتقای سیستم تعلیق فعالی بوده که بهترین و ایده‌ال ترین حالت کنترل‌پذیری و ثبات خودرو در شرایطی نظیر عبور از پیچ‌ها، شتاب‌گیری، ترمز گیری و عبور از مسیرهای ناهموار را فراهم آورد.

Mercedes ABC System

 

مهندسین آلمانی در طی سالها راه‌کارهای فراوانی در این باب ارائه داده‌اند. معرفی سیستم تعلیق بادی مرسدس بنز 600 در اوایل دهه 1960 میلادی، اولین تلاش آنها در این وادی به حساب می‌آید.

سیستم تعلیق کنترل بدنه ‌فعال که در سال 1999 در مدل کلاس سی مورد استفاده قرار گرفت نیز جزو تلاشهای نسبتا اخیر کمپانی بنز به جهت ارتقای سیستم تعلیق محصولاتش محسوب می‌شود.

 

mercedes benz e active body control overview 6

 

چند سال بعد این تکنولوژی توسعه یافت و موجب شد تا مرسدس در سال 2007 میلادی سیستم تعلیق پِری-اسکن را بر روی کانسپت اف700 معرفی نماید.

سرانجام در سال 2013 نسخه جدید تعلیق کنترل فعال بدنه(ای بی سی) بر روی مرسدس اس-کلاس 2013 رونمایی شد. اخیرا مرسدس بنز یک ورژن جدید از این سیستم تعلیق موسوم به ای-اکتیو را معرفی نموده و برای نخستین بار از آن در مدل جی ال ای 2020 به کار گرفته است.

 

mercedes benz e active body control overview 8

 

سیستم ای-اکتیو سامانه های اسکن مسیر پیش رو، سامانه ایرماتیک و سیستم تعلیق مجیک بادی کنترل بوده و با ولتاژ 48 ولت کار می‌کند.

سیستم ایرماتیک به سامانه تعلیق خودرو اجازه می‌دهد که خود را با شرایط جاده تطبیق دهد. میزان دامپینگ هر چرخ به طور خودکار و جداگانه در کسری از ثانیه بر حسب شرایط جاده و یا نوع رانندگی تنظیم شده و بهترین حالت تعلیق و سواری را پدید می‌آورد.

 

mercedes benz e active body control overview 10

در کنار این فناوری، دو نوع نوآوری نیز معرفی شده است. سیستم هیبرید با ولتاژ کاری 48 ولت در شرایط معین به سیستم تعلیق برای بازیابی انرژی مورد نیاز، اجازه لازم را می‌دهد. تا به کارش ادامه دهد و این به معنی نصف شدن انرژی مصرفی سیستم در قیاس با سامانه مورد استفاده در مرسدس اس کلاس است.

 

mercedes benz e active body control overview 11

دوم اینکه هر کدام از فنرها به همراه کمک فنر مربوطه به طور جداگانه با سیلندرهای هیدرولیک مخصوص جفت شده تا در مواقع لزوم بتوان آنها را به طور اختصاصی و تک تک تنظیم نموده و اجازه تنظیم جنبش های عمودی، چرخشی و پرتابی را فراهم می‌آورد.

 

mercedes benz e active body control overview 13

رانندگی با مرسدس جی ال ای فعال

هنگام گشت و گذار با جی ال ای در جاده، این خودرو پیشاپیش می‌داند که قرار است از روی چه سطوحی عبور نماید. جی ال ای به کمک یک دوربین استریو نصب شده در شیشه جلو و اسکن سطح مسیر توسط آن، ناهمواری های سطح مسیر را پیش از رسیدن خودرو به آن محدوده، تعیین و مشخص می‌کند.

mercedes benz e active body control overview 14

این دوربین قادر است 15 متر جلوتر را تا ارتفاع 3 میلی متر اسکن نماید. داده‌های جمع‌آوری شده توسط دوربین بوسیله کامپیوتر مرکزی خودرو مورد تجزیه تحلیل قرار می‌گیرد. اطلاعات حاصل از حسگرهای شتاب، فشار و سیستم تعلیق نیز در این بخش مورد تحلیل قرار می‌گیرند.

 

B 8c1ee72913ac7de12446472528dd1b5f

بعد از این مراحل به سامانه تعلیق خودرو برای تطابق با سطح جاده دستور می‌دهد. میزان تغییرات و نوع تطابق سیستم تعلیق با جاده میتواند توسط راننده نیز مورد تغییر قرار بگیرد.

هنگام عبور از پیچ‌ها، مرسدس جی ال ای قابلیتهای سیستم ای-اکتیو را به کار گرفته و باعث می‌شود تا اتاق خودرو طی سه مرحله در جهت مخالف کج شده تا نیروی گریز از مرکز وارده بر سرنشینان را نموده و از این جهت سرنشینان دچار ناراحتی نگردند.

 

mercedes benz e active body control overview 5

مرسدس جی ال ای یک خودروی شاسی بلند است. بنابراین مالکان آن همواره تمایل داشته‌اند تا به همراه خودروی خود سری به طبیعت وحشی بزنند؛ در نتیجه شرکت مرسدس بنز یک وضعیت رانندگی سه حالته آفرود را برای جی ال ای طراحی نموده است.

در حالت فری –درایوینگ، سیستم تعلیق طوری عمل می‌کند که سواری خودرو آزادانه و بر حسب شرایط باشد. بسته به نوع شرایط و موقعیت، ارتفاع سواری در این حالت برای چندین مرتبه قابل تغییر است.

 

mercedes benz e active body control overview 18

تغییر فشار باد تایرها و ارتقای میزان کشش و چسبندگی از جمله سایر تغییرات در این حالت است. یک قابلیت جدید دیگر که مرسدس به واسطه بهره‌گیری از سامانه ای-اکتیو، آن را در مدل جی ال ای مورد استفاده قرار داده، محرک انفرادی چر‌خ‌ها نام دارد.

 

mercedes benz e active body control overview 21

به کمک این فناوری راننده قادر است تا ارتفاع هر کدام از چرخ‌ها را به طور جداگانه از داخل کابین و از طریق نمایشگر لمسی تنظیم نمود. این مورد بالاخص می‌تواند هنگامی که فنرهای یک چرخ به طور کامل جمع شده و اجازه حرکت به خودرو نمی‌دهد بسیار مفید باشد.

 

سیستم تعلیق

سیستم ای- اکتیو به عنوان یک آپشن برای مدل‌های شش سیلندر ویا بیشتر مرسدس جی ال ای ارائه شده است. دو سیستم تعلیق دیگر به نامهای استیل و ایرماتیک جدید نیز در آینده نزدیک توسط مرسدس بنز ارائه خواهند شد.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *