مقالات خودرو

آگاهی از موعد و چگونگی تعویض وایرها

وایر (Wire) به معنای سیم، یکی از بخش های فنی پیشرانه است که وظیفه انتقال برق ولتاژ بالا سیستم دلکو به شمع سر پیشرانه است تا مخلوط سوخت و هوا به بهترین شکل ممکن منفجر شود.

هر نوع ایراد در این سیم ها می تواند به روشن شدن چراغ چک، عملکرد بد پیشرانه، عدم جرقه سیلندر، انفجار در اگزوز، برق دزدی و اتصالی، افزایش مصرف سوخت و آلایندگی منجر شود.
خوشبختانه وایرها طول عمر زیادی دارند و به این سادگی خراب نمی شوند اما هر از گاهی نیاز به سرویس های دوره ای دارند تا از گزند مشکلات بعدی در امان باشند.

از این رو در حفظ و نگهداری خودرو لازم است تا وایرها را از چند جهت مورد بررسی قرار دهید:

1-وایرها باید با بست های مخصوص درجای خود محکم شوند. رها و آزاد بودن وایرها در دراز مدت به شل شدن محل اتصال به دلکو یا شمع منجر و موجب عدم جرقه یا آسیب دیدگی فیزیکی وایر و برق دزدی می شود.
2- محل اتصال به دلکو و شمع باید محکم باشد. در حقیقت وایر نباید به راحتی و با فشار اندک از دلکو یا شمع جدا شود.
3- محل اتصال به دلکو یا شمع باید کاملا براق و تمیز باشد. این محل ها را هر از گاهی با سمباده تمیز و از اتصال محکم آن ها اطمینان حاصل کنید.
4- بدنه وایر را از نظر آسیب های فیزیکی بررسی کنید. هر نوع آسیب کوچک در بدنه وایر می تواند به برق دزدی و عدم جرقه منجر شود که نتیجه آن روشن شدن چراغ چک و بروز انفجار های متعدد در اگزوز است.

چه زمانی باید وایرها ار تعویض کرد؟

1- زمانی که در بدنه وایر آسیب فیزیکی شدید مشهود باشد.
2- محل تماس وایر با دلکو و شمع دچار خوردگی و آسیب دیدگی شدید باشد.
3- وایر دچار بریدگی یا له شدگی شده باشد.
4- درصورتی که از سیستم برق جدید با ولتاژ بالاتر از حد استاندارد استفاده کرده باشید.

هنگام تعویض وایرها به چه نکاتی توجه کنیم؟

1- ترجیحا وایرها را بصورت کیت و همه را یکجا تعویض کنید.
2- از وایرهای استاندارد کارخانه بهره بگیرید مگر انکه از سیستم برق جدید با ولتاژی فراتر از حد استاندارد استفاده کرده باشید.
3- برای جایگزین کردن وایرها آن ها را یکی یکی از جای خود خارج کرده و با نمونه جدید جایگزین کنید تا ترتیب احتراق پیشرانه را بر هم نزنید.
4- به طول وایرها توجه کنید. بیشتر خودروهای جهان دارای وایر با طول های مختلف هستند که بر اساس نزدیکی یا دوری هر سیلندر نسبت به دلکو اندازه گیری شده اند.
5- از محکم بودن اتصال دو سر وایر به دلکو و شمع اطمینان حاصل کنید.
6- ترتیب احتراق پیشرانه خودرو خود را به ذهن بسپارید یا بر روی پیشرانه یا دلکو حک کنید. همچنین می توانید وایرها و پلاتین های دلکو را با برچسب علامت گذاری کنید.

نکات مهم

1- ترتیب احتراق در همه پیشرانه های 4، 6، 8 و … با یکدیگر یکسان نیست. به این ترتیب درصورتی که ترتیب احتراق را برای چیدمان صحیح وایرها بر روی پیشرانه و دلکو فراموش کرده اید، باید به دنبال ترتیب احتراق پیشرانه خودرو خود باشید. به عنوان مثال ترتیب احتراق پیشرانه V8 شورولت الزاما با فورد یکسان و مشابه نیست.
2- برای تعویض وایر ها پیشرانه را خاموش و حتما از دستکش کار استفاده کنید. برق جاری در وایرها به هنگام روشن بودن پیشرانه ولتاژ بسیار زیادی دارد. اگرچه این ولتاژ جریان پایینی دارد، کشنده و خطرناک نیست اما می تواند باعث درد و انقباض عضلانی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *