اخبار خودرو

استارت آپ ها صنعت خودرو را متحول می کنند

همچنان این فناوری است که در صنعت خودرو پیشتازی می کند و هر روز خودروها پیچیده تر می شوند. شرکت های بزرگی پشت این تغییرات گسترده هستند ولی نباید نقش تاثیرگذار استارت آپ ها نیز در این زمینه را نادیده گرفت.

برای درک این موضوع که چرا استارت آپ ها بیشترین تاثیر را بر روی صنعت خودروسازی می گذارند می توان دلایل زیادی آورد. اولین واقعیت این است که شرکت های کوچک و استارت آپ، زرنگ و چابک تر به حساب می آیند و کمتر با مسائل بروکراتیک شرکت های بزرگ درگیر شده اند.

همچنین شرکت های استارت آپ بیشتر دوست دارند آزمون و خطا کرده و به همین دلیل خلاقیت بالاتری دارند و راهکارهای بهتری برای رفع برخی چالش ها پیدا می کنند.

حضور استارت آپ ها در دنیای خودروسازی باعث ورود خلاقیت به این صنعت در حال رشد شده است و همچنین به شرکت های مختلف کمک کرده است تا با کمک آن ها صنعت خودروسازی را به جلو حرکت داده و باعث بهبود وضعیت بازار شوند. در حال حاضر استارت آپ های مختلفی در دنیا در حوزه خودروسازی فعالیت می کنند و ما قصد داریم در این گزارش نگاهی داشته باشیم به تعدادی از آن ها که در آینده شاید بیشترین تاثیر رادر صنعت داشته باشند.

*وی ری (WayRay)

این شرکت تمرکز خاصی بر روی ایجاد یک تجربه جدید برای راننده و سرنشینان خودرو دارد. بحث اصلی وی ری ایجاد یک چشم اندازه مجازی از اطراف برای افراد حاضر در خودرو است. آن ها در صدد این هستند تا چشم انداز واقعیت افزوده را به خودروها افزوده و به راننده کمک کنند تا در مسیری که حرکت می کند با محیط بیشتر آشنا شده و حتی نقشه را به صورت واقعیت افزوده در مقابل خود ببیند و مکان های مورد نظرش را انتخاب کند. این سیستم می تواند نوع نگاه به داخل کابین خودرو و حتی فضای آن را تغییر دهد.

*نترا (Neetera)

استارت آپ نترا از آن دست شرکت هایی است که به صورت ویژه بر روی نسل جدید از حسگرها کار می کند که برای استفاده در خودروهای خودران مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم جدید فعالیت های رادار و لیدار را در یک دستگاه جمع کرده و می تواند اجسام و حرکات را از میان اجسام نارسانا و غیر شفاف هم نیز دریافت کند. همچنین این سیستم می تواند افزایش امنیت و سلامت مسافران مفید واقع شود.

*نورو (Nuro)

یک تازه وارد به دنیای خودروهای خودران که می تواند تحولی عظیم در بحث ارسال کالا و دلیوری داشته باشد. این شرکت تکنولوژی جدیدی را ایجاد کرده که دیگر نیاز به نصب کردن تکنولوژی خودران برروی خودروهای قدیمی نیست. نورو تا امروز یک نمونه به نام R1 اماده کرده است که می تواند برای حمل و نقل بار و ارسال کالا به نقاط مختلف شهر از آن استفاده شود. این خودرو بدون راننده و بدون سرنشین است. تمرکز نورو بر روی این موضوع می تواند در آینده دیگر شرکت ها را نیز برای ساخت نمونه ای مشابه به فکر فرو ببرد.

*EV Safe Charge

خودران ها تنها قسمتی نیستند که تکنولوژی های امروز به سمت آن ها مایل شده اند بلکه خودروسازان در حال حاضر به سمت تولید خودروهایی رفته اند که از نظر مصرف سوخت نیز بهینه بوده و تماما بر پایه الکریسیته باشند. اینجاست که شرکت EV Safe Charge وارد صحنه می شود. این شرکت به طور تخصصی روی موضوع زیرساخت های الکتریکی و جایگاه های شارژ کار می کند و برنامه های توسعه ای در این زمینه دارد که تا چند سال آینده می تواند باعث بهبود وضعیت برای خودروهای الکتریکی باشد.

*گوست ویو (GhostWave)

این شرکت در شهر کلمبوس در اوهایو واقع شده و به صورت تخصصی بر روی موضوع رادارها کار می کند. خودروهای خودران که روز به روز بر تعداد آن ها افزوده می شود تکیه بر تکنولوژی هایی مانند لیدار، دوربین و دیگر حسگرها دارند و در این میان نقش رادار برای نشان دادن جاده به خودرو بسیار پررنگ است. مشکل اصلی در حال حاضر این است که اختلالات مختلفی بر روی رادارهای امروزی اثر گذاشته و باعث بهم ریختن تصاویر ارسالی آن ها شده است که در نهایت ایجاد تصادف می کند. در حال حاضر شرکت گوست ویو در حال کار بر روی پروژه ای جدید است که کمک می کند تا رادارها تصاویر باکیفیت تری ارسال کرده و این ممکن است برای میلیون ها خودروی خودران که در آینده به جاده ها می آیند بسیار ارزشمند باشد.

*مایتی ای آی (Mighty AI)

این شرکت نیز به طور تخصصی بر روی موضوع خودروهای خودران کار می کند ولی از نظر نرم افزاری تمرکز بیشتری در این موضوع دارد. این سیستم به جای آنکه یک محیط مجازی برای تمرین یا نرم افزار حرکتی درست کند به دنبال ایجاد یک استخوان بندی درست به همراه ارائه اطلاعات برای برنامه خودروهای خودران است. به زبان ساده تر باید بگوییم که این شرکت در نظر دارد تا مواد لازم برای ساخت یک خودروی خودران را در یک پکیج ارائه دهد. به این سبب اگر این شرکت بتواند موفق باشد پس هر شرکت خودروسازی می تواند با کمترین هزینه یک خودروی خودران بسازند.

*Aurora

Aurora یک استارتاپ وسایل نقلیه‌ی خودکار همه‌فن‌حریف است که در ژانویه‌ی 2017 تأسیس شده، و 90 میلیون دلار از Greylock Partners و Index Ventures سرمایه گرفته است. رید هافمن، هم‌مؤسس LinkedIn یکی از اعضای هیئت مدیره‌ی آن است. این شرکت فعالیت‌های خود را محرمانه نگه داشت تا اینکه در ژانویه، رگباری از آگهی‌ها را در CES 2018 منتشر نمود. شراکت Aurora با فولکس واگن و هیوندای نیز در همان نمایشگاه افشا شد. هیوندای و VW این استارت آپ یک‌ساله را انتخاب کرده بودند تا نرم‌افزار خودران آنها را تأمین کند. Aurora درحال کار با فولکس واگن بر روی یکپارچه‌سازی سیستم‌های خودران برند جدید VW به نام  Moja است.

*Kache

شاید رازآلودترین استارتاپ خودران ما Kache.ai باشد، شرکتی که کامیون‌های خودکار می‌سازد. این شرکت توسط آنتونی لواندوفسکی تأسیس شده، که کارمند سابق Waymo و مؤسس Otto (سازنده‌ی کامیون خودکار) بوده است.

Uber شرکت Otto را خریداری نمود. وایموی گوگل، وقتی دریافت که اوتو از فایل‌های اختصاصی سرقت شده‌ از گوگل استفاده می‌کند، اوبر را تحت پیگرد قانونی قرار داد. ادعا شد که آنتونی لواندوفسکی وقتی با وایمو کار می‌کرده، فایل‌ها را برداشته و از آنها برای اوتو استفاده کرده است. درنتیجه، اوبر لواندوفسکی را اخراج کرد. حالا لواندوفسکی با استارتاپ تازه‌ی خودش، یعنی Kache.ai دوباره وارد صنعت خودروهای خودکار شده است.

این شرکت در وضعیت محرمانه به سر برده و اطلاعات زیادی درباره‌ی محصول خود افشا نمی‌کند. وب‌سایت شرکت، پیش‌ از این عکسی از یک کامیون منتشر کرده بود با این عنوان: «Kache، آینده‌ی رانندگی هوشمند» اما به نظر می‌رسد که این وب‌سایت هنوز در حال توسعه باشد.

این وب‌سایت در یک بازگویی، آشکار ساخت که شرکت در سان‌فرانسیسکو واقع شده و به‌دنبال مهندسان بااستعداد در زمینه‌ی نرم‌افزار و سخت‌افزار می‌گردد.

شرکت‌هایی مثل TuSimple ،Embark و Starsky Robotics در حال ساختن کامیون‌های خودکار خود هستند. انتظار می‌رود که Kache.ai چیز تازه‌ای به میدان بیاورد تا از رقبایش متمایز شود.

*EasyMile

EasyMile پیش از این در سال 2015 برخی از اتوبوس‌های خودکار خود را به اداره‌ی حمل و نقل کانترا کاستا داد. این شرکت هم مثل بسیاری از استارت آپ های خودران، پروژه‌های آزمایشی‌اش را دور دنیا اجرا می‌کند.

گوگل و تسلا به‌شدت بر روی ماشین‌های خودرانشان کار می‌کنند. اوبر و لیفت برای جای دادن هوش مصنوعی در خدمات تاکسی اشتراکی خود تلاش می‌کنند. شرکت‌هایی مثل فولکس واگن و هیوندای دست به دست استارت آپ های خودران همه‌فن‌حریف داده و با کمک به یکدیگر به وضعیت برد-برد رسیده‌اند. فورد و جنرال‌موتورز می‌روند که با جذب استارتاپ های خودران به‌جای شراکت با آنها، گامی فراتر بردارند. (فورد اکثر سهام Argo.ai، و GM شرکت کروز را خریده است). Cyngn (که قبلاً به نام Cyanogen شناخته می‌شد) پس از شکست سیستم عامل خود بازگشته و برای حرکت به سمت فن‌آوری ماشین خودکار، دنده عوض کرده است. این شرکت‌ها، وعده‌ی رقابتی سالم با استارتاپ های فوق‌الذکر را می‌دهند به طوری که تا چند سال دیگر، دنیا پر از پدربزرگ و مادربزرگ‌هایی خواهد شد که داستان چگونه رانندگی کردنشان را تعریف می‌کنند.

این شرکت ها تنها استارت آپ هایی نیستند که در زمینه صنعت خودروسازی مشغول هستند و می توان شرکت های مختلف دیگری را نیز نام برد که شاید در آینده بتوانند دنیای خودروسازی را متحول کنند. در آینده نزدیک شاهد تکنولوژی های بیشتری خواهیم بود که شرکت های تازه کار توانسته اند به آن دست پیدا کنند.

منبع:khodrocar

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *