IMG 20180411 233832 642
ریمپ ECU چیست

ریمپ چیست-اکثر وسایل نقلیه مدرن شامل ECU (یا واحد کنترل موتور) است که به طور موثری کارکرد موتور را کنترل می کند.

سازندگان خودرو از طریق تنظیم نرم افزار ایسیو به طور پیش فرض قبل از فرستادن وسیله نقلیه به بازار، موتور را تنظیم می کنند.

این کار به این دلیل است که تولید کنندگان مجبور به فروش اتومبیل های خود در سراسر جهان هستند، به این معنی است که در تنظیمات نرم افزاری ایسیو باید شرایط آب و هوایی، قوانین و محدودیت ها و کیفیت متفاوت سوخت را در نظر بگیرند. به  همین دلیل تنظیمات ایسیو به صورت کلی و با در نظر گرفتن تمامی پارامتر های کمی و کیفی دنیا و تولید انبوه انجام می شود.

ریمپ ECU چگونه کار می کند؟

در واقع جایگزین نرم افزار اصلی ایسیو می گردد، برنامه اصلی خودرو به صورت کلی و بر اساس نیاز مشتری مورد بازنگری قرار میگیرد و در ریمپ ایسیو نرم افزار ایسیو برای دستیابی به حداکثر راندمان تغییر پیدا می کند.

این کار با عنوان ریمپ ایسیو شناخته می شود زیرا که مپ ایسیو موتور خودرو را کنترل می کند و ریمپ پارامتر های اصلاح شده ایسیو می باشد که مورد بازنگری قرار گرفته است.

ریمپ

هنگامی که ماشین شما ریمپ می شود می شود، نرم افزار تنظیم شده به پورت سریال خود (یا OBD پورت) وصل می شود و سپس مپ خودرو را با نسخه جدید (ریمپ ایسیو ) تغییر می دهد تا عملکرد موتور را افزایش دهد.

توانایی فلش به طور مستقیم از طریق OBD باعث شده است که صنعت ریمپ ایسیو به طور چشمگیری جهش پیدا کند.

بسیاری از افراد این سوال برایشان پیش می آید که چگونه میتوان با تغییرریمپ موتور و ریمپ ایسیو هم توان خروجی بیشتری از موتور گرفت و هم کاهش مصرف سوخت. نکته قابل توجه این است که تمامی پارامتر های عملکردی ایسیو در جدول های جداگانه ای وجود دارد که میتوان این پارامترها را جداگانه تغییر داد.

ریمپ ECU چیست

به طور مثال زمانی که شما نیاز به شتاب گیری دارید معمولا دریچه گاز به طور کامل باز میگردد و دور موتور بالا می باشد. بنابراین در ریمپ می توان پارامتر های سوخت و جرقه را فقط در دورهای بالا و زمان شتابگیری تغییر داد ودر ناحیه دور آرام و حالت کروزتغییری در سوخت و افزایش پارامتر ها نداشت.

مزایا:

اگر عملیات مپ ایسیو به صورت تخصصی و درست صورت گیرد، می‌تواند مزایایی از جمله بالا بردن راندمان احتراق که به دنبال آن گشتاور و شتاب خودرو بیشتر می شود و به عبارت دیگر نوعی تیونینگ خودرو است.

کاهش دمای آب و زودتر شروع شدن کارکرد فن خودرو هنگام بالا امدن دمای رادیاتور خودرو : کاهش دمای فن یکی از بهترین کارهایی است که میتوان هنگام ریمپ ایسیو خودرو انجام داد چون با کاهش دمای فن خودرو از طریق ریمپ ایسیو ، دیگر ماشین شما جوش نمی آورد و با تنظیم و استاندارد سازی پاشش انژکتورها ، هنگام ریمپ ایسیو مصرف سوخت شما کاهش می یابد که این نه تنها در شهر هایی مانند تهران باعث کاهش آلودگی هوا می شود بلکه با شرایط گرانی ، به اقتصاد شما و خانواده کمک می کند .

رفع کپ و تاخیر دریچه گاز نیز یکی از مزایای عالی آن می باشد که تاثیر آن در خودروهایی مانند دنا و تولیدات داخلی دیگر بسیار محسوس است

ریمپ

معایب:

اگر مپ به صورت اشتباه و غیر تخصصی انجام پذیرد، به عنوان مثال اگر آوانس جرقه به صورت غلط تنظیم شود می‌تواند باعث افزایش دمای موتور تا حد بسیار خطرناک، افزایش استهلاک قطعات موتور، افزایش میزان مصرف سوخت، کاهش کیفیت عملکرد پیشرانه و به طور کلی کاهش عمر موتور خودرو گردد.

در کل بهتر است مپ انجام ندهید و تنظیمات شرکت سازنده را بهم نریزید اگر هم مایل به این کار بودید از افراد حرفه ای استفاده کنید.

ریمپ ECU دنا در کلینیک تخصصی دناروید

جهت انجام برای انواع خودرو دنا می توانید از طریق سایت دناروید وقت خود را رزرو نمایید. Remap دناروید توسط یکی از برجسته ترین مهندسین کشور که طراح و برنامه ریز ریمپ انواع خودروهای خارجی می باشد انجام می شود و با توجه به تسلط ایشان بر روی انواع ای سی یو و دسترسی به جداول و پارامترها نسبت به ریمپ خودروی مشتری اقدام می گردد.

با توجه به نرم افزارهای اختصاصی طراحی شده ،ما می توانیم بسته به خواسته های مشتری و نیاز خودرو متغیرها را تنظیم کرده و بهینه ترین حالت را بر روی ECU مپ کنیم.

جهت رزرو وقت به اینجا مراجعه نمایید.

بیشتر بدانید:

رفع تاخیر دریچه گاز برقی