ویژه خودرو دنا

سرویس و تعمیرات توربو خودرو دنا پلاس و سورن

سرویس و تعمیرات توربو- عملکرد خودرو به خصوص در سرعت بالا بسیار مهم بوده و معمولا موتور خودرو ها در سرعت های بالا قدرت کافی را ندارند.

از این رو توربو شارژ ها ساخته شدند تا بتوانند با افزایش قدرت موتور ، موجب عملکرد بهتر و راندمان بالاتر آن در سرعت خیلی بالا شوند.

توربو شارژ با وارد کردن هوای بیشتر به محفظه ی احتراق موجب افزایش توان خروجی موتور می شود.

در موتور های معمولی هوایی که به سیلندر وارد می شود در حد فشار جو یا حتی پایین تر از فشار جو می باشد اما توربو شارژ موجب افزایش این هوا تا حدود دو برابر خواهد شد.

بنابراین کمبود هوا برای سوزاندن سوخت توسط توربو شارژ برطرف شده و امروزه در بسیاری از خودرو ها این سیستم استفاده می شود. نیروی لازم برای کارکرد توربو شارژ ، انرژی حاصل از دود های خروجی اگزوز می باشد.

نکات مهم برای رانندگی با خودروی مجهز به توربو شارژ

رانندگی با خودرو هایی که مجهز به توربو شارژ هستند نیاز به رعایت نکاتی دارد که با در نظر گرفتن آن می توان طول عمر این سیستم را افزایش داد و از خرابی آن جلوگیری کرد.

همان طور که می دانیم امروزه قیمت قطعه با افزایش روبرو بوده و برای این که هزینه ی تعمیر توربو شارژ و خرید آن را به حداقل برسانیم باید از این سیستم استفاده ی درستی را داشته باشیم.

زمانی که خودرو را روشن می کنید ، فشردن بلافاصله ی پدال گاز کار نادرستی می باشد بنابراین باید فرصتی را به موتور بدهید تا گرم شود و به دمای مورد نیاز برسد و روغن کاری در بخش موتور و توربوشارژ انجام گیرد.

بنابراین اگر بلافاصله در زمان روشن کردن خودرو با دور بالا حرکت نمایید ، موجب آسیب رساندن به توربو شارژ خواهید شد و در نتیجه باید اقدام به تعمیر توربو شارژ و خرید توربو شارژ نمایید.

در زمان خاموش کردن خودرو های مجهز به سیستم توربو شارژ نیز باید در ابتدا فرصت دهید تا دمای موتور کاهش پیدا کند و خنک کاری و روانکاری شفت توربو شارژ انجام گرفته و سپس خودرو را خاموش نمایید.

سرویس و تعمیرات توربو

عملکرد توربو شارژ در سرعت بالا

طبق فیزیک ، متراکم سازی گاز نیاز به نیروی زیادی دارد که نیاز به صرف انرژی بالا از موتور بوده تا بتوان هوا را متراکم کرد و آن را به محفظه ی سوخت وارد نمود.

به همین دلیل طراحی توربو شارژ به صورتی است که بتوان از انرژی بلا استفاده بهره برد ، این انرژی گاز های اگزوز است.

گاز های اگزوز دارای انرژی گرمایی بوده که می تواند موجب کارکرد توربو شارژ شود. بدین منظور پره ای در مسیر گاز های خروجی اگزوز قرار داده می شود تا بتوان این گاز ها را مورد استفاده قرار داد.

گاز ها موجب چرخش این پنکه شده که این پنکه توربین نام دارد ، پس از از گردش توربین ، میله ی اتصال دهنده ی توربین به کمپرسور ، گردش پیدا کرده و در نهایت نیز کمپرسور می چرخد و شروع به کار می کند.

زمان که خودرو در سرعت پایین قرار دارد ، گاز های خروجی موتور نیز کم بوده و قدرت کافی برای گرداندن توربین را ندارد.

بنابراین توربو شارژ کار نخواهد کرد اما در دور های بالای موتور با افزایش گاز های خروجی اگزوز ، انرژی لازم برای توربو شارژ تامین شده و موجب کارکرد کمپرسور شده و در نهایت هوا متراکم شده و به سیلندر ورود پیدا می کند.

توضیحاتی در مورد سرویس و تعمیرات توربو

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *