مقالات خودرو

مصرف سوخت خودرو با «کولر» یا «پایین دادن شیشه» افزایش می یابد؟

مصرف سوخت خودرو‌ همیشه یکی از بزرگ ‌ترین دغدغه‌ های جوامع امروزی بوده است؛ از همین رو در چند سال اخیر کمپانی ‌های بزرگ خودروسازی از فناوری ‌های مدرن برای کاهش مصرف سوخت محصولاتشان استفاده کرده‌اند.

سالانه در کشور‌های توسعه‌ یافته قوانینی برای محدودسازی مصرف بنزین یا گازوئیل از سوی سیاست‌مداران و مسئولان مربوطه وضع می‌شود که یکی از آن‌ها افزایش قیمت سوخت مصرفی خودرو‌ها می‌باشد.

از همین رو در چند سال اخیر و با افزایش قیمت جهانی سوخت، کاهش میزان سوخت مصرفی و مدیریت هزینه‌های سوخت‌گیری تبدیل به یکی از مسئله‌های مهم در بین مصرف‌کنندگان و صاحبان اتومبیل‌ها شده است.

در ایران نیز از حدود 8 سال پیش و با وضع طرح هدفمندسازی یارانه‌ها، قیمت سوخت مصرفی خودرو‌ها یعنی بنزین به شکل اساسی افزایش پیدا کرده است؛ از همین رو در کشورمان بیش از پیش صاحبان وسایل نقلیه نیز به دنبال کاهش مصرف سوخت خودروهایشان هستند.

وجود دغدغه کاهش مصرف سوخت و بهینه‌سازی هزینه‌های سوخت‌گیری موجب شده است برخی باور‌های درست و غلط در بین رانندگان بوجود بیاید که یکی از عمده‌ترین آن‌ها مسئله تاثیر استفاده از کولر یا سیستم تهویه هوا در میزان مصرف سوخت اتومبیل‌ها است.

 

شاید عباراتی همچون ” روشن کردن کولر موجب 2 برابر شدن مصرف سوخت خودرو می‌شود ” را بسیار شنیده‌اید؛ اما باید بدانید که این موضوع یک باور نادرست است و برخلاف باور‌های عمومی در این حوزه، پایین دادن شیشه پنجره خودرو در بسیاری از شرایط بیش از روشن کردن کولر یا سیستم تهویه هوای خودرو باعث افزایش مصرف سوخت اتومبیل‌ها می‌شود.

تحقیقات صورت گرفته در این حوزه اهمیت میزان نیروی درگ ( Drag ) در مصرف سوخت خودرو‌ها را نشان می‌دهد؛ بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، زمانی که پنجره‌های اتومبیلی پایین است و هوا به داخل کابین خودرو ورود می‌کند، مقاومت پیکره اتومبیل در برابر جریان هوا به شدت بالا می‌رود که همین موضوع موجب افزایش میزان نیروی درگ در زمان حرکت است.

همچنین این مسئله را باید در نظر گرفت که با افزایش سرعت خودرو، زمانی که پنجره‌های آن پایین کشیده شده است، میزان نیروی درگ افزایش و مصرف سوخت اتومبیل به شکل قابل توجهی بالا می‌رود. بر اساس بررسی‌هایی که به تازگی انجام شده است، می‌توانیم این موضوع را متوجه شویم که خودرویی با کولر روشن ( روی درجه متوسط ) نسبت به اتومبیلی که پنجره‌های آن 40 درصد به پایین کشیده شده است، در شرایط یکسان و سرعت متوسط 80 کیلومتر، مصرف سوخت به مراتب بیشتری دارد.

پس این موضوع که پایین کشیدن پنجره‌های یک خودرو نسبت به روشن کردن سیستم تهویه آن به صرفه‌تر است و موجب مصرف بهینه سوخت می‌شود، یک باور کاملا غلط است. البته عوامل بسیاری در این حوزه نقش دارند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها وضع سلامت سیستم تهویه هوای خودرو است؛ از همین رو همیشه پیشنهاد شده است قبل از آغاز فصل تابستان حتما وضع کولر خودرو را به یک متخصص نشان دهید

منبع
persiankhodro

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. البته پایین آوردن شیشه در جاده و اتوبان همینطور که کارشناس محترم فرموده‌اند مصرف سوخت را بالاتر می‌برد نسبت به گرفتن کولر در حالت بالا بودن شیشه‌ها.
    اما در شهر پایین بودن شیشه مصرف سوخت را نسبت به استفاده از کولر کمتر می‌کند.

  2. سلام تنها فرقشون اینه که قدرت موتور کمتر میشه با کولر و تو سربالایی و سبقت ماشین با کولر کم میاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *