درباره دنا

/درباره دنا
درباره دنا ۱۳۹۷/۳/۱۳ ۱۳:۰۷:۰۲

همه چیز در مورد خودروی دنا و دنا پلاس

بررسی خودرو های سری دنا

___________________

چنانچه تصمیم به خرید این خودرو دارید و یا مالک خودروی دنا یا دنا پلاس هستید این صفحه را مطالعه کنید

موتور ملي پروژه اي مشترک بين مرکز تحقيقات موتور ايران خودرو (I.P.C.O) و مرکز تحقيقات موتور آلمان (F.E.V) مي باشد. اين موتور از پايه بر اساس سوخت گاز طبيعي طراحي شده و در عين حال قابليت کارکرد با بنزين را نيز دارا بوده و در ميان موتورهاي گازسوز دنيا در ليست ۳ موتور برتر و از نظر طراحي در ليست ۱۰ موتور برتر دنيا قرار دارد.

مکانيزم به کار رفته در اين موتور به نحوي است که توانسته با وجود حجم موتور و مصرف سوخت کمتر به توان و گشتاور بالاتري حتي نسبت به موتورهاي بنزيني دست يابد. به واسطه طراحي بهينه موتور و نيز استفاده از جديد ترين نوع سامانه مديريت موتور موتور به صورت خودکار سوخت گاز را به عنوان سوخت اصلي انتخاب نموده و با آن روشن مي شود و با اتمام هرکدام از دو سوخت به صورت خودکار عمليات تعويض سوخت در آن انجام مي شود.

موتور EF7 در محيط هاي بسيار سرد نيز قابليت روشن شدن با سوخت گاز را داشته و در هيچ شرايطي کارکرد موتور منوط به دسترسي به بنزين نيست. در ضمن بواسطه استفاده از تنظيم کننده هيدروليکي سوپاپ ها در هيچ زماني نيازي به تنظيم فيلر سوپاپ هاي موتور نيست. طراحي اجزاي اين موتور ۱۶ سوپاپ به نحوي صورت گرفته است که به واسطه محاسبات رايانه اي پيچيده سطح صدا و لرزش موتور به خصوص در دور آرام بسيار مطلوب و متناسب با موتورهاي روز دنيا بوده و از نظر سطح دستيابي به استاندارد آلايندگي نيز توانايي اخذ بالاترين استانداردهاي روز اروپا (Euro5) را دارا مي باشد.

موتور ملي پروژه اي مشترک بين مرکز تحقيقات موتور ايران خودرو (I.P.C.O) و مرکز تحقيقات موتور آلمان (F.E.V) مي باشد. اين موتور در ميان موتورهاي گازسوز دنيا در ليست ۳ موتور برتر و از نظر طراحي در ليست ۱۰ موتور برتر دنيا قرار دارد.

 مکانيزم تنظيم زمان بندي متغير سوپاپ ها (C.V.V.T) در EF7

موتور EF7 نخستين موتور ايراني است که در آن از سيستم زمان بندي متغير سوپاپ ها استفاده شده است. اين سيستم سبب افزايش راندمان موتور شده به نحوي که در دورهاي پايين سبب کاهش مصرف سوخت تا ۱۰ درصد و در دورهاي بالا سبب افزايش قدرت موتور مي شود. مهمترين مزاياي اين سيستم عبارتند از :

 • امکان جابجايي زمان باز و بسته شدن سوپاپ هاي ورودي
 • بهينه نمودن راندمان در تمامي نقاط کاري موتور
 • بالا نگه داشتن مقادير گشتاور د ردورهاي کاري موتور
 • کاهش ميزان مصرف سوخت
 • کاهش آلودگي

در مورد اين سيستم در مقاله اي که قبلا در سايت گذاشته ام توضيحات کاملي ارائه شده است

تلمبه آب صافي روغن و خنک کن روغن در يک مجموعه

در موتور EF7 تلمبه آب صافي روغن و خنک کن روغن در يک مجموعه طراحي شده است که تنها توسط ۴يچ و به واسطه يک آب بند به موتور متصل مي باشد مزاياي استفاده از اين قطعه:

 • استفاده از يک قطعه به جاي سه قطعه در موتور هاي معمول که اين موضوع باعث کاهش استهلاک و همچنين کاهش تلفات نيروي توليدي موتور و در نتيجه افزايش قدرت خروجي موتور مي شود.
 • عدم استفاده از اتصالات و لوله هاي جانبي به دليل اتصال بدون واسطه به موتور اين موضوع باعث حذف خطرات احتمالي حاصل از آسيب ديدگي لوله ها و اتصالات و همچنين افزايش فضاي دسترسي به موتور مي شود
 • قابليت تعويض صافي روغن و پره تلمبه آب به صورت جداگانه بدون نياز به تعويض کل مجموعه

دريچه گاز برقي در  EF7

به واسطه توان و گشتاور بالاي موتور با هر دو سوخت بنزين و گاز استفاده از دريچه گاز برقي و نيز کاليبراسيون بسيار دقيق سامانه مديريت موتور تعويض سوخت بنزين به گاز و برعکس به هيچ وجه منجر به تغيير عملکرد خودرو نشده و راننده به هنگام تغيير سوخت در قابليت رانندگي خودرو تغييري احساس نمي کند.

تلمبه روغن مستقيم در  EF7

طراحي تلمبه روغن (Oil pump) در موتور EF7 از نوع حرکت مستقيم است به نحوي که نيروي مورد نياز براي حرکت خود را به طور مستقيم و بدون واسطه از ميل لنگ ميگيرد در حاليکه براي به حرکت در آوردن تلمبه هاي روغن معمولي از چرخ دنده يا زنجير استفاده مي شود. علاوه بر تامين روغن موتور از پوسته اين قطعه براي نگه داشتن کاسه نمد جلوي موتور استفاده مي گردد که اين امر موجب حذف يک قطعه از موتور گشته که علاوه بر کاهش هزينه هاي تعميرات و نگهداري و کاهش زمان همبندي دقت تنظيم کاسه نمد با محور ميل لنگ را بالا برده و در نتيجه احتمال بروز نشتي از اين قطعه را کاهش ميدهد. از مزاياي ديگر تلمبه روغن(اويل پمپ) مستقيم بازده بيشتر و همچنين دسترسي آسان براي تعميرات است.

خودروی دنا که چند سالیست در کشور تولید می شود در بدو ورود به بازار کمی غریبه به نظر می رسید اما با گذر زمان و رفع عیوب اولیه جای خود را در بازار بویژه میان قشر جوان باز کرد

در زیر می توانید مشخصات و امکانات خودروی دنا را مشاهده نمایید. لازم به ذکر است که خودرو دنا در دوتیپ مختلف که نماد رنگ داشبورد است ارایه می گردد که در بازار با اصطلاح تریم تکرنگ و دو رنگ شناخته می شوند تریم دورنگ دارای داشبوردی با رنگهای کرم و تیره می باشد. البته دناهای تولید شده قطعات برقی و سیستمهای مالتی پلکس مختلفی نیز دارند که در بخشهای بعدی این صفحه به آن اشاره خواهیم کرد

مشخصات دنا:

امکانات دنا:

پس از عرضه موفق دنا و توقعات مشتریان نسبت به امکانات بیشتر و همچنین ایراداتی که به بدنه دنا از لحاظ شباهت به سمند وارد بودایرانخودرو پا را یک قدم فراتر گذاشته و به تولید دنا پلاس همت گمارد.  این خودرو نیز با استقبال زیادی در بازار مواجه شد و باعث شد ویرایش بعدی آن با پیشرانه توربو نیز به بازار عرضه گردد.

از ویژگیهای بارز دنا پلاس نسبت به دنا می توان اضافه شدن سانروف، طراحی جدید بدنه، چراغهای جلو و عقب با طرح جدید و اضافه شدن دیلایت ، آینه های جانبی متفاوت و همچنین تغییراتی در مولتیمدیا اشاره کرد که قابلیت ورودی گیرنده دیجیتال به آن اضافه شده است.

در زیر می توانید مشخصات و امکانات دنا پلاس و دنا پلاس توربوشارژ را مشاهده نمایید

مشخصات دنا پلاس و دنا پلاس توربو:

امکانات دنا پلاس و دنا پلاس توربو:

دنا پلاس توربو اتومات تاکنون وارد بازار نشده است اما طبق آخرین اخبار قرار است تا در سال ۹۷ این خودرو وارد بازار شود.

با توجه به فیلمها و عکسهای منتشر شده گیربکس این محصول تولید شرکت بلژیکی پانچ پاورترین خواهد بود.

در مورد امکانات اضافه تر این خودرو شایعاتی در مورد بهره گیری ازکیلس استارتر به گوش می رسد.

در نهایت عدم وجود تیپ ترونیک می تواند کمی مایوس کننده باشد.

در زیر می توانید به برخی سایتها که مقایساتی بین خودروهای دنا ، دنا پلاس و دیگر خودروها انجام داده اند مراجعه نمایید

دناروید هیچ گونه توصیه ای در مورد خریدن و یا نخریدن خودروهای سری دنا ندارد.

مقایسه دناو دنا پلاس با خودروهای دیگر

دنا و تندر ۹۰

دنا و جک جی ۵

مقایسه دنا و لیفان ۶۲۰

مقایسه دنا و دو خودروی چینی

مقایسه دنا و برلیانس H330

مقایسه ۴۰ میلیونی‌ها؛ «دنا پلاس، جیلی GC6، تندر۹۰ پلاس و برلیانس H330»

دنا یا زانتیا؟ ( بررسی و مقایسه)

مقایسه دنا پلاس و برلیانس H330

مقایسه دنا و پارس tu5

مقایسه دنا پلاس – BYD F3 و بسترن B30

برای دارندگان خودروهای دنا آشنایی با برخی اصطلاحات بسیار لازم است که در مورد مهمترینها توضیحاتی خواهیم داد.

 • مالتی پلکس چیست؟

سامانه الكترونيكي مالتي‌پلكس كليه دستوراتی كه راننده صادر می‌كند را به‌یک واحد مركزی الكترونيكي (BSI) ارسال و از آن‌جا، فرمان لازم براي عملگر مربوطه صادر مي‌شود. در حال حاضر از شبكه مالتي‌پلكس روي خودروهايي نظير سمند، سورن و دنا نيز به جاي دسته‌سيم معمولي استفاده مي‌شود. اين سيستم در اواخر دهه ۱۹۸۰ توسط شركت آلماني بوش ابداع شد.

در طی دو دهه گذشته پیچیدگی سیستم‌های سیم‌کشی مدرن به طور پیوسته افزایش یافته است و در سال‌های اخیر این افزایش به‌شدت چشمگیر شده است. اکنون کار به جایی رسیده است که اندازه و وزن دسته سیم به مشکل مهمی تبدیل شده است. تعداد سیم‌های لازم در مورد اتومبیل‌های رده بالا به حدود ۱۲۰۰ رشته می‌رسد. دسته سیم لازم برای کنترل همه کارکردهایی که به در سمت راننده مربوط می‌شود ممکن است تا ۵۰ رشته سیم داشته باشد و سیستم‌های واقع در ناحیه داشبورد ممکن است به‌تنهایی بیش از ۱۰۰ رشته سیم و اتصال داشته باشند. بنابراین آشکار است که گذشته از مشکل بدیهی اندازه و وزن دسته سیم، با افزایش اتصال‌ها و سیم‌ها، احتمال بروز عیب هم بیشتر می‌شود. تخمین زده می‌شود که هر ۱۰ سال پیچیدگی سیم‌کشی اتومبیل دوبرابر می‌شود.

لزوم استفاده از سیستم مولتی پلكس:

 1. افزایش بیش از حد استفاده از قطعات الكترونیكی در خودرو
 2. ساده‌سازی استفاده از سیم‌كشی و ساده‌سازی دسته سیم‌ها
 3. بالا رفتن تعداد ارتباط میان ECU با سایر اجزا اتومبیل و نیاز به هماهنگی داده‌ها
 4. بالا بردن كیفیت ایمنی و آسایش در خودروها
 5. تغییر روش‌های عیب‌یابی خودرو و نیاز به ساده‌كردن كار با دستگاه‌های عیب‌یابی و خود مجموعه وسایل داخل خودرو

شرکتهای سازنده مالتی پلکس دنا دو شرکت کروز و سازه پویش هستند برای تشخیص اینکه کدام شرکت در طراحی اتومبیل شما نقش داشته است می توانید پشت صفحه کیلومتر خود را نگاه کنید شرکت کروز با آرم تجاری Crouse و سازه پویش با آرم SPCO بر روی صفحه کیلومتر شما مشخص شده است.

اما تفاوت کار این دو چیست؟

این دو شرکت هر دو از مالتی پلکس بر روی دنا استفاده می کنند اما با دو سیستم متفاوت، شرکت کروز از سیستمی به نام اکوماکس و شرکت سازه پویش از سیستمی به نام SMS بهره می برند. اگرچه اساس کار مالتی پلکس می باشد اما در ریزه کاریها تفاوتهایی وجود دارد. در تصویر زیر می توانید به صورت اجمالی این تفاوتها را مشاهده نمایید.

با توجه به تصویر نودهای مختلفی در خودرو وجود دارند که هر کدام وظیفه کنترل یا عملکرد بخشی خاص را به عهده دارند. در صورت تمایل می توانید به بخش کتابخانه دناروید مراجعه و از کتابهای موجود در این زمینه استفاده نمایید.

از تفاوتهای دیگری که در خودروهای دنا می توان ذکر کرد متفاوت بودن برخی قطعات مانند منیفولد هوا ، دریچه گاز و قطعات تابعه مانند مپ سنسور و … می باشد

شرکت سازه پویش عموما از قطعات ساخت بوش (Bosch) استفاده می کند و منیفولد هوای آن فلزی می باشد اما  کروز از قطعات ساخت شرکت کنتینانتال بهره می برد و به طور معمول منیفولد هوای آن پلاستیکی می باشد. قابل ذکر است پلاستیکی یا فلزی بودن منیفولد هوا در عمل امتیازی محسوب نمی شود و تفاوت کارکرد یا نقصانی در این دو تیپ قطعات مشاهده نشده است اگر چه تیونینگ کارها معتقدند دریچه گاز بوش با ریمپ و ایجاد تعییرات بازده بهتری داشته است.

برخی از مشکلات تولید ، مونتاژو، طراحی  باعث شده است تا خودروی دنا و دناپلاس معایب بارزی داشته باشند

در زیر برخی مشکلات که اکثر دنا سواران با آن مواجه شده اند ذکر می گردد. توجه کنید که بعضی مشکلات ذکر شده  برای همه دناها پیش نمی آید و بر اساس گزارشات اعضا دناروید و تجربیات شخصی اینجانب این لیست تهیه گردیده است

 • خرابی دکمه های کنترلی روی فرمان- کنترلهای صوتی و کروز کنترل به علت کیفیت نامناسب قطعات بعد از مدتی یا عمل نمی کنند و یا دچار خطا در اجرا می شوند. در اطلاعیه ای ایرانخودرو مدل بهینه ای از کنترلهای روی فرمان را معرفی کرده است که در بخش فراخوانها می توانید مشاهده کنید
 • صدای بم موتور که معمولا در سرعت ۱۱۰ تا ۱۲۰ به اوج خود می رسد این صدا با تعویض دسته موتورها تا حدودی کاهش پیدا می کند اما کاملا از بین نمی رود
 • صدای باد در سرعت بالا که ناشی از آیرودینامیک و طراحی بدنه می باشد پیشنهادها و راهکارهایی در این زمینه وجود دارد اما مشکل همچنان پابرجاست
 • مشکل گیربکس که شامل برجا رفتن دنده ۱ ، ۲ و دنده عقب می باشد البته با تعویض واسکازین با یک برند خوب مانند لیکومولی می توان این مشکل را رفع نمود
 • مشکل ضرایب دنده ها در گیربکس که به دو صورت نمود پیدا می کند دنده یک خیلی زود پر می شود و در دنده ۵ گویا هنوز یک دنده کم دارد در واقع دور موتور از آنچه که باید باشد بالاتر است حل این مشکل با هزینه و کمی دردسر قابل انجام است در صورت تمایل می توانید کرانویل پینیون ۱۹/۷۹ و یا ۱۹/۷۵ را جایگزین نمایید.
 • مشکل بخار گرفتگی مه شکن و چراغها هم در دنا و هم در دنا پلاس
 • سفید شدن صفحه مولتی مدیا که احتمالا ناشی از اتصال کوتاه یکی از آیسی ها می باشد و هزینه ای در حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار تومان برای مالک خواهد داشت
 • صدای چرخها در حرکت رو به عقب که خیلی از مالکین با این مشکل درگیر هستند علیرغم فراخوانهای متعدد ایرانخودرو مشکل به قوت خود باقیست. بیشترین احتمال در عامل این مسیله طراحی نادرست کالیپرها و برگشت نکردن سیلندر ترمز می باشد. بعد از کارواش ویا روزهای بارانی این مورد نمود بیشتری دارد.
 • لرزش فرمان در جا یا پله کردن فرمان در اکثر دناها وجود دارد این مشکل نیز بدون راه حل اساسی همچنان اظهار وجود می کند.
 • سر و صدای اتاق که البته با مشقت فراوان و گذاشتن وقت قابل حل است

در صورت گرفتن گزارشات بیشتر در آینده این لیست به روز رسانی خواهد شد

عمده سوالاتی که بسیاری از افراد در مورد تحویل گرفتن خودرو از نمایندگیها می پرسند در اینجا پاسخ داده می شود

بصورت عمومی برای تحویل گرفتن خودرو صفر نکاتی وجود دارد که می توانید در اینجا مطالعه نمایید اما در مورد خودروهای دنا و دنا پلاس نکات زیر را متذکر می شویم:

 • بدنه خودرو کاملا بازدید شود ، تورفتگی ها و خطوط بدنه را با زوایای دید مختلف کاملا بررسی نمایید ، لای درها و قسمتهای پشتی از لحاظ وجود شره رنگ و یا رنگ شدگی بررسی شود
 • از یکسان بودن رنگ سپرها با بدنه مطمئن شوید
 • از خاموش بودن چراغ چک (انجین) اطمینان حاصل کنید
 • تست آینه های برقی هم از داخل خودرو هم با ریموت فراموش نگردد
 • صندلیهای برقی در همه جهات تست گردد
 • اطمینان حاصل کنید که چراغهای جلو در قسمت بالایی تماس مستقیم با بدنه فلزی ندارند
 • عملکرد مولتی مدیا تست شود
 • نقشه جی پی اس که بر روی یک کارت مایکرو اس دی می باشد تحویل گرفته شود
 • دو عدد سوییچ ریموت ، دو عدد کلید کوچک که برای قطع و وصل دزدگیر است همراه با کارت مخصوص که دارای کد رمز سوییچ است فراموش نشود
 • جک ، آچار چرخ ، تایر زاپاس و تابلو احتیاط باید در صندوق خودرو موجود باشد.
 • روکش صندلیها از بابت پارگی و یا خوردگی بازدید شود
 • در صورت رگلاژ نبودن درها از تحویل گرفتن خودرو خودداری نمایید
 • داخل داشبورد یک محفظه مخفی وجود دارد از عملکرد درست قفل آن مطمئن شوید . در صورت کج بودن در اصلی داشبورد نیز از مسئول تحویل بخواهید که آنرا تنظیم کند
 • از روشن شدن چراغهای لادری و چراغهای سقفی هنگام باز شدن درها اطمینان حاصل شود

سوالات متداول دنا سواران:

سیستم برقی دنا چند تیپ است و تیپ خودروی من چیست؟
دو شرکت تامین کننده سیستمهای برقی دنا می باشند یکی کروز و دیگری سازه پویش پشت کیلومتر خودرو دنا سازنده
شرکت با نام کروز یا spco درج شده است

• آیا دنا پاور ویندو دارد؟
خیر ندارد اما قابل نصب بر روی خودرو می باشد توجه داشته باشید هرگونه دستکاری در سیمکشی خودرو گارانتی آنرا لغو
می کند

• آیا نصب دوربین عقب موجب لغو گارانتی می شود؟
می تواند موجب لغو گارانتی شود اما بهتر است اینکار در شرکت آپکو و یا نمایندگیهای صوتی تصویری ایرانخودرو انجام
شود تا گارانتی خودرو حفظ گردد . فراموش نشود بعد از نصب حتما از نمایندگیهای صوتی تصویری درخواست فاکتور نمایید
و این فاکتور را نگهداری کنید.

• تفاوت تریم تکرنگ و دو رنگ چیست؟
تریم دورنگ به این معنی می باشد که داشبورد دو رنگ کرم و تیره می باشد اما تریم تکرنگ تیره یکدست می باشد

• دکمه های روی فرمان قاطی کرده است وقتی صدا را کم یا زیاد می کنم آهنگ را عوض می کند آیا راه حلی دارد؟
این مشکل عمومی همه دناها می باشد در صورتی که گارانتی دارید می توانید این قطعه را عوض کنید اما بعد از مدتی قطعه
جدید نیز همین مشکل را خواهد داشت متاسفاه ایرانخودرو اقدام جدی در این مورد انجام نداده است

• آیا دنا گیرنده دیجیتال دارد؟
خیر ندارد دنا lx ورودی گیرندهنیز ندارد اما قابل نصب می باشد هرچند احتمالا باعث لغو گارانتی می گردد دنا پلاس دارای ورودی گیرنده دیجیتال نیز هست
• منظور از دریچه هوا پلاستیکی و فلزی چیست؟
دناهای تولید شده تاکنون دارای دو تیپ منیفولد هوا می باشند یکی فلزی که قطعات متعلقه ساخت شرکت بوش می باشد و
دیگری پلاستیکی که متعلق به شرکت کنتینانتال است ، تاکنون هیچ برتری از هر کدام به اثبات نرسیده و هر دو عملکرد یکسانی
دارند

• موقع تحویل خودرو چگونه جی پی اس را فعال کنم؟
جی پی اس فعال می باشد کافیست آنرا در اسلات مربوطه زیر مانیتور سمت راست قرار دهید و دکمه Navi را فشار دهید تا از
عملکرد آن مطمئن شوید توجه کنید که حتما در فضای باز جی پی اس عمل می کند . دفترچه راهنمای شرکت طراح نویگیتر
یعنی تارگت را بخوانید احتمالا باید یک کد را از روی مانیتور خوانده و برای این شرکت ارسال نمایید.

• بلندگوهای من بدون دلیل به خش خش افتاده یا مولتی هنگ کرده است آیا راه حلی دارد؟
قبل از مراجعه به نمایندگی اینکار را انجام دهید احتمالا مشکل برطرف خواهد شد، کافیست ۱۰ ثانیه دست خود را روی دکمه
پاور مولتی نگهدارید تا سیستم ریست شود بعد از آنکه سیستم مجدد راه اندازی شد به احتمال زیاد مشکلات ذکر شده برطرف شده
است

• آیا تعویض لاستیک یا رینگ خودرو باعث لغو گارانتی می شود؟
تعویض لاستیک و رینگ موجب لغو گارانتی نیست مگر سایز تایر و رینگ تغییر داده شود در صورت این کار جلوبندی از
گارانتی خارج خواهد شد البته نقش نمایندگی را نباید نادیده گرفت

• آیا نصب دزدگیر باعث ابطال گارانتی می شود؟
هرگونه دستکاری در سیم کشی خودرو باعث ابطال گارانتی می شود اگر چه شرکت اپکو که زیرمجموعه ایرانخودرو می باشد با
تنوع محدود دزدگیرهایی را بر روی خودرو شما نصب می کند. خودرو دنا دارای سیستم ایموبیلایزر می باشد به این معنی که بدون
سوئیچ اصلی خودرو روشن کردن آن امکان پذیر نیست لذا تا حدودی نیاز به دزدگیر را رفع می نماید، تصمیم نهایی با شما دارنده
خودرو می باشد.

• هنگامی که درجا فرمان را می چرخانم لرزش شدیدی در فرمان حس می کنم علت چیست؟
این یک مسئله عمومی برای همه دناهاست و برای آن فراخوان نیز صادر شده که پمپ هیدرولیک با نوع بهینه تعویض گردد اگر
چه بعد از تعویض مسئله کاملا رفع نمی گردد.

• وقتی خودرو را خاموش می کنم و بعد از چند دقیقه مجدد ماشین را روشن می کنم آمپر آب خیلی بالا رفته چکار باید انجام
دهم؟
فن دنا بعد از خاموش کردن موتور کار نمی کند از این جهت دمای موتور بالا می رود بهترین کار این است که قبل از خاموش
کردن اگر آمپر نزدیک خط وسط می باشد اجازه دهید تا فن کار کند اندکی دما پایین آمده سپس موتور را خاموش کنید . قابل ذکر
است در صورتی که دما از خط وسط رد شود فنها با سرعت حداکثر عمل خواهند کرد که اینرا از صدای فن متوجه می شوید. تاکنون هیچ گزارشی برای خرابی خودرو در این مورد نشده است

• چه روغن موتوری برای دنا مناسب است؟
روغنی که نمایندگی میریزد توتال می باشد اما علاوه بر آن می توانید از روغنهای بهران سوپر پیشتاز و کسترول مگناتک نیز
استفاده نمایید این دو برند بیشترین طرافداران را در بین ef7 سواران دارد. مهم مشخصات روغن و اصل بودن آن است

• من با دنای خود حدود ۱۵۰۰ کیلومتر رفته ام آیا نیازی به تعویض روغن و فیلترها هست؟
تعویض روغن اولیه همیشه مورد بحث بوده است برای اطمینان خاطر می توانید در کیلومتر بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ اقدام به تعویض روغن و فیلترها نمایید. تعویض روغن و فیلترها در بازه کیلومتری ذکر شده ضرری ندارد و می تواند اطمینان خاطر شما را جلب کند.

۶۱ ديدگاه

 1. کمیل محمدی ۳۰/۰۲/۱۳۹۷ در ۱۷:۵۷ - پاسخ دادن

  سلام
  من دناپلاس دارم بعداز سرویس اولیه چراغ چک روشن میشود بردم نمایندگی وبعدتز دستگاه زدن گفت که خطای سنسور دریچه گاز بود که با سنسور پدال گاز اختلاف افتاده رو رفع خطا کرد اما دوباره این مشکل پیش اومده حالا چیکار کنم این قطعه باید تعویض شود یا درست میشه

  • admin ۳۱/۰۲/۱۳۹۷ در ۰۰:۰۲ - پاسخ دادن

   سلام
   احتمال زیاد میکروسوئیچ پدال گاز قطع میشه یا اتصال داره پشت پدال گاز و کلاچ از متصل بودن سوکتها مطمئن بشید و وضعیت سیمها رو بررسی کنید که با گرفتن پدالها تو فشار نیفتند
   اگر چراغ مجدد روشن شد نیاز هست تا مجدد کد خطا خوانده شود

  • admin ۲۲/۰۴/۱۳۹۷ در ۰۷:۴۲ - پاسخ دادن

   اگر بعد از خاموش کردن چراغ چک مجددا روشن شد نشان از خرابی یک قطعه می باشد با داشتن کد خطا میشه گفت مشکل چی هست
   این احتمال هست خطا ناشی از استپ پدال باشه برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید
   https://denaroid.com/بررسی-خطای-پدال-کلاچ-و-ترمز-در-دنا-و-دنا/

  • ایوب لطفی ۰۶/۰۶/۱۳۹۷ در ۱۵:۵۱ - پاسخ دادن

   سلام.بنده این مشکل رو دلشتم.ک بار دوم با روشن شدن چک تو نمایندگی سیم کشی پدال گاز رو عوض کردن و مشکل حل شد

 2. مجتبی ۱۴/۰۳/۱۳۹۷ در ۲۰:۲۵ - پاسخ دادن

  با سلام. من یک خودرو دنا ال ایکس دارم که دو روزی هست که متوجه شدم وقتی پدال ترمز را فشار میدهم، چراغ های خطر ترمز به همراه چراغ خطر وسط روشن نمیشود.به نظر شما علتش چیه؟

  • admin ۱۴/۰۳/۱۳۹۷ در ۲۳:۰۰ - پاسخ دادن

   سلام اول بررسی کنید که خطای لمپ فالت دارید یا خیر اگر پشت کیلومتر یا روی مانیتور خطای لمپ فالت وجود نداشت باید مسیر سیم کشی مورد بررسی قرار گیرد در هر صورت باید به نمایندگی یا برقکار مراجعه نمایید

 3. احمد ۰۱/۰۴/۱۳۹۷ در ۱۰:۲۹ - پاسخ دادن

  سلام من دنا پلاس دارم بعضی,وقت وقتی با دنده دو حرکت میکنم یه صدای پرت پرت از جلو زیر کاپوت میاد دیروز هم وقتی خودرو رو در پارکینگ پارک کردم قبل از اینکه خودم خاموشش کنم پرت پرت کرد و خاموش شد بعد هرچی استارت زدم ماشین روشن نشد اما بعد از ۵ دقیقه دوباره استارت زدم ماشین روشن شد اگه میتونید لطفا راهنماییم کنید خودرو رو تازه تحویل گرفتم حدود ۴۰۰ تا کار کرده

  • admin ۰۲/۰۴/۱۳۹۷ در ۱۲:۰۲ - پاسخ دادن

   در ابتدا باید دیاگ زده شه و عملکرد سنسورها بررسی شه

 4. علیرضا ۱۱/۰۴/۱۳۹۷ در ۰۴:۵۸ - پاسخ دادن

  سلام خسته نباشی من دنا دارم تازه گرفتم ۶۰ کار کردم میخواستم بدون که این ماشین به اب بندی نیاز دارد یا نه ..و سوال بعدی اینکه میتونم تا ۲ ماه دیگه به مسافرت برم خیلی ممنون

  • admin ۱۱/۰۴/۱۳۹۷ در ۰۷:۵۶ - پاسخ دادن

   بله آب بندی در دفترچه خودرو هم ذکر شده برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید

   آب بندی خودرو

 5. احمد ۱۲/۰۴/۱۳۹۷ در ۰۶:۱۲ - پاسخ دادن

  سلام میخوام دنا توربو شارژ بگیرم بنظرتون ماشین خوبیه؟

  • admin ۱۳/۰۴/۱۳۹۷ در ۰۳:۴۳ - پاسخ دادن

   همه ماشینهای تولید داخل کیفیت کم و بیش یکسانی دارن دنا پلاس توربو همان کیفیت تولیدات دیگر را دارد با امکانات بیشتر
   برای دریافت پاسخ بهتر سوال خود را در گروه تلگرام دناروید مطرح کنید

 6. علی رضا ۱۴/۰۴/۱۳۹۷ در ۰۲:۵۲ - پاسخ دادن

  سلام من قصد دارم لامپ زنون روی خودرو نصب کنم. با توجه به اینکه این خودرو مولتی پلکس هست آیا ممانعتی برای اینکار وجود دارد. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چندوقتی هست که درگیر این موضوع هستم و نظرات ضد و نقیض زیادی شنیدم. با تشکر از راهنمایی و لطف شما

  • علیرضا ۰۸/۰۷/۱۳۹۷ در ۰۶:۵۵ - پاسخ دادن

   سلام . من پلاس دارم . زنون انداختم ولی خطای لمپ فالت روی صفحه کیلومتر از بین نمیره .

   • admin ۰۸/۰۷/۱۳۹۷ در ۱۲:۵۸ - پاسخ دادن

    کنباس یا خطا گیر چاره کار هست پیش نصاب حرفه ای ببرید

 7. حسین ۱۵/۰۴/۱۳۹۷ در ۰۵:۲۸ - پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید نزدیک به دو ما است دنا معمولی خریدم موقعی که از سیستم صوتی استفاده میکنم یعنی فلش رو که وصل میکنم فقط یه تعداد آهنگ رو انتخاب میکنه و پخش میکنه. با توجه به اینکه من همه آهنگ ها رو به صورت فایل ام پی تری در آورده و داخل فلش ریختم. در این رابطه اگه راهنمایی کنید. ممنون میشم

  • admin ۱۵/۰۴/۱۳۹۷ در ۰۸:۳۵ - پاسخ دادن

   سلام به احتمال زیاد حالت تصادفی روشن می باشد متاسفانه ایراد بزرگ حالت تصادفی این است که از الگوریتم اشتباهی برای پخش استفاده می کند و تنها تعداد محدودی را بصورت رندوم پخش می نماید

 8. mahdi ۱۵/۰۴/۱۳۹۷ در ۲۰:۴۰ - پاسخ دادن

  سلام و خسته نباشید ماشین بنده ۸۰ هزارتا کار کرده و مدتی است لمپ فالت روی کیلومتر نشون میده باید چکار کنم مشکل از چیه

  • admin ۱۵/۰۴/۱۳۹۷ در ۲۱:۵۴ - پاسخ دادن

   روی مانیتور یک مثلث زرد نمایش داده می شود روی آن بزنید و جزئیات خطا را ببینید تا مشخص شود مربوط به کدام چراغ است خطای لامپ یا لمپ فالت مربوط به سوختگی چراغها و یا در مواردی مربوط به ایراد سوکتها و سیم کشی می باشد. در صورتی که با نصب زنون ،هدلایت و دیگر موارد تغییراتی در چراغها ایجاد کرده اید نیز خطا خواهید داشت

 9. abbas ۲۲/۰۴/۱۳۹۷ در ۰۷:۰۵ - پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید ،بنده یه ماشین دنا پلاس دارم،یک ماهی تحویل گرفتم، ولی یک روز بعد از تحویل متوجه شدم که هیچکدام از دکمه های روی فرمان( کروز کنترل، کنترل صوتی) کار نمی کنند.الان هم یه چند روزی نور پس زمینه اشون هم خاموش شده، علت چیست؟
  ممنون میشم

 10. سلیمان ۲۲/۰۴/۱۳۹۷ در ۲۳:۳۱ - پاسخ دادن

  سلام میخاستم بدونم کارکرد تسمه تایم دنا جند کیلومتر است ممنون میشم
  حدود ۵۴هزارتا کارکرد داره آیا نیاز به تعویض داره اگه نداره رو چند کیلومتر عوض کنم

  • admin ۲۲/۰۴/۱۳۹۷ در ۲۳:۴۶ - پاسخ دادن

   طبق جدول هر ۸۰ هزار باید تعویض شه ولی شما روی ۶۰ هزار بازدید کنید و در صورت لزوم تعویض شود

 11. حسین ۲۴/۰۴/۱۳۹۷ در ۱۰:۰۹ - پاسخ دادن

  سلام دوستان میخوام دنا بگیرم ولی همه میگن که مشکل برقی داره میشه راهنمایی کنید بگیرم یانه؟؟؟

  • admin ۲۴/۰۴/۱۳۹۷ در ۱۰:۴۰ - پاسخ دادن

   سوال شما عمومی می باشد جهت دریافت پاسخ به صفحه اول وبسایت مراجعه نموده و بخشهای “حتما بخوانید” و “نکات فنی” را مطالعه کنید

 12. امیرحسین ۲۴/۰۴/۱۳۹۷ در ۱۹:۲۰ - پاسخ دادن

  با سلام
  من مشینم ۹۰۰۰ تا کارکرده مشکلم اینه که تو سرعت بالای ۷۰ بادنده ۴و ۵ کف پای راننده و شاگرد میلرزه ولی ارزش فرمون ندارم دسته موتورمم پارت لاستیکه به نظرتون مشکل از کجاست؟

  • admin ۲۵/۰۴/۱۳۹۷ در ۰۱:۵۳ - پاسخ دادن

   سه تا دسته موتور باید چک بشه بعد از دسته موتورها جلوبندی بازدید بشه و در نهایت گیربکس

 13. Shirko ۲۶/۰۴/۱۳۹۷ در ۰۵:۴۹ - پاسخ دادن

  سلام بنده دنا پلاس دارم میخواهم ویندوز مدیا پلیر رو عوض کنم مشکلی نداره یا کجا باید عوض کرد

  • admin ۲۷/۰۴/۱۳۹۷ در ۰۳:۵۵ - پاسخ دادن

   به بخش خدمات سایت مراجعه کنید

 14. محمد ۲۶/۰۴/۱۳۹۷ در ۱۲:۲۶ - پاسخ دادن

  سلام
  من یک خودروی دنا دارم که بعضی اوقات گاز نمی خورد یعنی اینکه چند لحظه گاز خوردنش قطع می شود و با کم و زیاد کردن پدال گاز خود بخود درست می شود. به نظر شما مشکل از کجا می تواند باشد و راه حلش چیست؟
  ممنون

  • admin ۲۶/۰۴/۱۳۹۷ در ۱۴:۰۴ - پاسخ دادن

   ابتدا باید دیاگ انجام بشه و خطای احتمالی بررسی شه بعد از اون میکروسوئیچ پدال ،دریچه گاز و دیگر قسمتهای مربوطه باید چک بشه

 15. علی ۰۱/۰۵/۱۳۹۷ در ۱۵:۲۸ - پاسخ دادن

  سلام
  خسته نباشید
  آقا وقتی ماشین متوقفه درب های ماشین که بازه چراغهای سقف روشنه دربها که بسته میشه و حرکت میکنی شروع به چشمک زدن میکنه و خاموش هم نمیشه چرا؟

  • admin ۰۲/۰۵/۱۳۹۷ در ۱۰:۱۹ - پاسخ دادن

   میکروسوییچ قفل درها مشکل داره باید تعویض بشه قبلش یکبار سرباتری بردارید شاید درست بشه

 16. پارسا ۲۳/۰۵/۱۳۹۷ در ۱۲:۲۳ - پاسخ دادن

  سلام…من دنا پلاس دارم…چیکار باید بکنم که فقط با یکبار زدن دکمه قفل روی سوئیچ، آینه ها جمع بشن ؟

  • admin ۲۳/۰۵/۱۳۹۷ در ۱۲:۲۵ - پاسخ دادن

   احتمالا از تنظیمات نودها قابل انجام باشه برای دسترسی به تنظیمات باید از دستگاه دیاگ استفاده کنید

 17. منوچهر ۳۰/۰۵/۱۳۹۷ در ۱۳:۵۹ - پاسخ دادن

  سلام
  ببخشید من میخوام بدم شرکت برام سانروف نصب کنه ایا مشکلی ندارد؟

  • admin ۳۰/۰۵/۱۳۹۷ در ۱۵:۴۴ - پاسخ دادن

   نظر پلیس در مورد نصب سانروف
   سرهنگ قاسمیان در مورد نصب سانروف در خودرو که از سوی برخی از مالکان انجام می شود نیز گفت: نصب سانروف به صورت دستی و در مراکز خارج از شرکت های تولید کننده خودرو نیز غیر مجاز تلقی شده و در لذا به اینگونه خودروها در مراکز شماره گذاری خدمات ارائه نمی شود.

 18. ابراهیم صادقی ۳۱/۰۵/۱۳۹۷ در ۱۷:۱۶ - پاسخ دادن

  سلام من یه دنا پلاس توربو دارم الان چند روزه خیلی از داخل داشبور صدا میاد بیشتر موقعی که روی دست انداز میرم.قبلا وقتی ماشین رو روشن میکردم اینجوری بود الان همیشه صدا میکنه واینکه هر موقع موتور سرد باشه و روشن میکنم وگاز میدم صدای بدی میده انگار تو گاز دادن هوا میکشه.ممنون میشم راهنمایی کنید

  • admin ۰۱/۰۶/۱۳۹۷ در ۰۷:۲۵ - پاسخ دادن

   لطفا به کانال تلگرام دناروید به آدرس denaroidapp مراجعه کنید و یا سوال خود را در گروه تلگرام مطرح نمایید

 19. سعید ۲۵/۰۶/۱۳۹۷ در ۰۷:۱۷ - پاسخ دادن

  سلام من یک دنا پلاس تازه تحویل گرفتم می خواستم بدونم روی روی ماشین کسی انتی ترپ و پاور ویندو و اکو ماکس نصب شده

  • admin ۲۵/۰۶/۱۳۹۷ در ۰۹:۰۲ - پاسخ دادن

   هیچیک از خودروهای دنا و دنا پلاس پاور ویندو ندارد

 20. سعید ۲۵/۰۶/۱۳۹۷ در ۰۷:۳۶ - پاسخ دادن

  سلام من یک دستگاه دنا پلاس دارم که زمانی که درها قفل می شود با فشار دستگیره سمت شاگرد قفل مرکزی غیر فعال شده و درها را باز میکند ولی با دستگیره درب راننده درها باز نمی شوند

  • admin ۲۵/۰۶/۱۳۹۷ در ۰۸:۴۹ - پاسخ دادن

   با سلام از طریق دستگیره هر دو در جلو باید باز شود. لذا باید بازدید شود و رفع مشکل گردد

 21. مصطفی ۳۰/۰۶/۱۳۹۷ در ۰۷:۰۱ - پاسخ دادن

  سلام دنا پلاس دارم یادم رفته بود ترمز دستی شو بدم پایین باهاش راه رفتم از اون موقع دنده عقب میرم صدا میده نمایندگی هم میرم میگه کاریش نیست

  • admin ۳۰/۰۶/۱۳۹۷ در ۱۶:۳۵ - پاسخ دادن

   اون مشکل صدا در دنده عقب مربوط به عدم برگشت سیلندر ترمز هست و خیلی دناها باهاش درگیر هستن. چند تا فراخوان هم داشته که آخریش استفاده از واشر چاکدار بوده روی برخی ماشینها جواب داده و روی برخی دیگر مشکل همچنان باقیست

 22. سعید ۰۲/۰۷/۱۳۹۷ در ۰۸:۲۲ - پاسخ دادن

  سلام میخواستم بدونم امکان نصب اژیر بر روی دنا پلاس هایی که دزدگیرشان روی بوق است وجود دارد

  • admin ۰۴/۰۷/۱۳۹۷ در ۰۹:۳۸ - پاسخ دادن

   امکان همه کار وجود دارد اما بدلیل حساس بودن سیستم برق دنا باید پیش نصاب مجرب برید

 23. سعید ۱۳/۰۷/۱۳۹۷ در ۰۵:۴۳ - پاسخ دادن

  سلام می خواستم بدانم در حالتی که با فشار کم دسته راهنما به تعداد ۳ مرتبه چراغ راهنما چشمک می زند ایا امکان اضافه کردن تعداد به ۵ مرتبه وجود دارد

  • admin ۱۴/۰۷/۱۳۹۷ در ۰۶:۰۱ - پاسخ دادن

   به احتمال زیاد بله تا جایی که در خاطر دارم گزینه ای برای تنظیم از طریق دیاگ وجود دارد ولی با قطعیت نمی توانم پاسخ بدم

 24. حاتمی ۱۵/۰۷/۱۳۹۷ در ۰۱:۳۲ - پاسخ دادن

  سلام من دنا معمولی دارم حرارت موتور خیلی بالاست تو تابستون مخصوصا سربالایی ها دما از خط وسط هم بالاتر میره چکار میتونم انجام بدم فن زودتر کارکنه امپربالا نره؟

  • admin ۱۵/۰۷/۱۳۹۷ در ۰۸:۱۳ - پاسخ دادن

   تو بخش مقالات تخصصی دنا یه توضیحاتی در مورد حرارت موتور دادیم . اول با یک مکانیک خبره مشورت کنید شاید مورد عادی باشه اما یک راه حل میتونه تغییر دمای عملکرد فن باشه

 25. فرشید ۱۶/۰۷/۱۳۹۷ در ۰۰:۵۰ - پاسخ دادن

  سلام
  من دنا معمولی دارم که سیستم برقش سازه پویش هست
  اول اینکه دزدگیر تصویری متاسفانه روی اون نصب نمیشه یا باید گارانتیش ابطال بشه و یا امکانش هست ریموت تصویری با دزدگیر خودش مچ بشه که وقتی دزدگیر زد از ویبره اون یا آلارم ریموت متوجه بشیم
  دوم اینکه متاسفانه هیچ قفل پدالی به اون نخورد آیا مارک خاصی رو میشناسید که بشه پدالش رو قفل کرد
  سوم آیا ابعاد شیشه دنا معمولی با سمند یکیه (بغل و عقب)
  تشکر

 26. مجتبی ۱۶/۰۷/۱۳۹۷ در ۱۶:۱۲ - پاسخ دادن

  سلام
  میخواستم بدونم کسی دنا معمولی پیش فروش قطعی با موعد تحویل مهر تحویل گرفته
  باتشکر

 27. سعید ۲۶/۰۷/۱۳۹۷ در ۰۵:۰۹ - پاسخ دادن

  سلام در ماشین دنا پلاس حالت خودکار بالا و پایین رفتن شیشه با فشار یک بار کلید چگونه فعال می شود

  • admin ۲۶/۰۷/۱۳۹۷ در ۰۹:۴۲ - پاسخ دادن

   با سلام این قابلیت فقط برای راننده فراهم شده است و دکمه مربوطه را اندکی بیشتر فشار دهید تا وارد حالت اتومات شود

 28. سعید ۳۰/۰۷/۱۳۹۷ در ۰۵:۰۱ - پاسخ دادن

  سلام میخواستم بدونم برای ترمیم خراش و رنگ رفتگی داشبورد دنا راهی وجود دارد

 29. محمدرضا ۱۶/۰۸/۱۳۹۷ در ۱۳:۲۹ - پاسخ دادن

  سلام بنده دنا پلاس دارم که روش دزد گیر تصویری نصب کردم . الان موقع حرکت چراغ سقفی شروع به چشمک زدن می کنه . البته چند جا دیاگ زدم خطا نداره.
  مشکل چی می تونه باشه؟

  • admin ۱۶/۰۸/۱۳۹۷ در ۱۳:۴۶ - پاسخ دادن

   مشکل میکروسوئیچ قفل یکی از درها می تونه باشه چراغهای لادری رو چک کنید که روشن میشن یا نه صندوق عقب و کاپوت رو هم چک کنید

 30. محمد ۲۰/۰۸/۱۳۹۷ در ۰۸:۱۲ - پاسخ دادن

  با سلام
  خودرو دنا پلاس آیا دماسنج داخل صفحه کیلومتر (یعنی دمای زیر تاریخ) کلا فعال هست یا نه؟ چون توی چندتا عکس دیدم که دماش رو نشون میده ولی ماشین من همیشه صفر هست

  • admin ۲۰/۰۸/۱۳۹۷ در ۱۱:۴۱ - پاسخ دادن

   احتمالا از داخل نود مربوطه باید دماسنج دوم فعال بشه. اینکار با دستگاه دیاگ میسر هست

 31. Mohammad ۲۰/۰۸/۱۳۹۷ در ۰۸:۴۰ - پاسخ دادن

  سلام
  دمای داخل صفحه کیلومتر دنا پلاس(نشانگر دمای زیر تاریخ) چرا همیشه صفر هست؟ ایا مشکل داره یا همینجوریه. ممنون

 32. سعید ۲۶/۰۸/۱۳۹۷ در ۱۲:۰۷ - پاسخ دادن

  سلام ماشین دنا پلاس من با ۱۵۰۰ کیلومتر کارکرد مصرف سوخت هر ۱۰۰ کیلومتر ۱۰لیتر دارد ایا راهی برای کاهش مصرف سوخت وجود دارد

ثبت ديدگاه